Czy dynamika zmian zachodzących w tym sektorze wskazuje, że stoimy u progu kolejnej ewolucji?

Dzisiaj klient oczekuje łatwych w obsłudze, intuicyjnych, szybkich i bezpiecznych rozwiązań. Kluczowe trendy – takie jak mobilność, bezdotykowość, natychmiastowość, a także oczekiwania związane z personalizacją i wygodą przyspieszyły rozwój innowacyjnych narzędzi płatniczych. Tradycyjne terminale, choć wciąż popularne, zaczynają ustępować miejsca nowym technologiom. Terminale aplikacyjne (terminale w telefonie) jak np. PolCard Go, Apple Tap to Pay, czy usługa internetowa Click to Pay to rozwiązania, które wynoszą płatności bezgotówkowe i doświadczenia zakupowe klientów na jeszcze wyższy poziom.

Technologie płatnicze w nowym kontekście

Choć nadrzędną funkcją terminali i innych technologii płatniczych jest realizowanie transakcji, to w dzisiejszych czasach pełnią one także ważną funkcję w budowaniu i rozwoju biznesu. Są elementem łączącym klienta z marką – mogą wpływać na jego lojalność wobec firmy, postrzeganie jej jako nowoczesnej, przekładają się na konwersję sprzedaży i budują przewagę konkurencyjną.

W tym kontekście rozwiązania płatnicze takie jak terminale aplikacyjne czy Click to Pay wpisują się w aktualne trendy i preferencje konsumentów. Nowe technologie wspierają przedsiębiorców działających mobilnie w terenie, świadczących usługi „na żądanie”, czy prowadzących sprzedaż np. w social mediach. Szczególnie ten ostatni model zakupowy zyskuje coraz większą popularność. Według danych Statista globalna wartość sprzedaży za pośrednictwem urządzeń mobilnych w 2023 roku wyniosła 2,16 bilionów dolarów. Analitycy szacują, że rynek m-commerce w 2027 wyniesie 3,4 biliona dolarów. To nie tylko istotna zmiana w preferencjach zakupowych konsumentów, ale też wyzwanie dla przedsiębiorców i jednocześnie szansa na zwiększenie konkurencyjności poprzez wdrożenie technologii, które będą ułatwiać ich klientom tę formę zakupów. To też bezpośrednie przełożenie na sprzedaż – uproszczone, szybkie i bezpieczne procesy zakupowe oraz płatności wpływają na wyższą konwersję sprzedaży.

Terminale aplikacyjne – płatności bezgotówkowe jeszcze bardziej dostępne

Aplikacje takie jak PolCard Go umożliwiają przekształcenie telefonu z systemem operacyjnym Android w poręczny terminal do przyjmowania płatności bezgotówkowych w każdym miejscu i o dowolnym czasie. Ta technologia doskonale wpisuje się w potrzeby przedsiębiorców, którzy coraz częściej przenoszą się poza tradycyjne kanały sprzedaży i działają w modelu zdalnym, świadcząc usługi np. u klienta czy w terenie. To uniwersalne narzędzie, z którego korzystają mali i średni przedsiębiorcy, ale też duże podmioty np. firmy kurierskie czy sieci handlowe. Skuteczne wdrożenie terminali aplikacyjnych przeprowadziliśmy między innymi w DHL czy GLS, ułatwiając dzięki temu codzienną pracę tysięcy kurierów w całej Polsce.

Terminal w telefonie ma też większy wymiar ekologiczny, bowiem zamiast wytwarzać kolejne urządzenie, które stanie się elektrośmieciem, wykorzystujemy potencjał smartfona i za pomocą aplikacji przekształcamy go w terminal. Ponadto zamieniamy papierowe potwierdzenia transakcji w wygodną i trwałą formę elektroniczną.

Badanie przeprowadzone przez Juniper Research prognozuje, że globalna wartość transakcji przetwarzanych za pomocą terminali aplikacyjnych osiągnie 11,8 miliarda dolarów do 2028 roku, w porównaniu do 1 miliarda dolarów w 2023 roku. Eksperci Juniper Research przewidują, że liczba smartfonów korzystających z technologii soft POS osiągnie 61 milionów na całym świecie do 2028 roku.

Terminale aplikacyjne nie tylko obniżają próg wejścia do świata cyfrowych płatności, ale też umożliwiają przedsiębiorcom realizowanie usług i handel w nowych formatach i kanałach. Wprowadzenie przez Apple na polski rynek funkcjonalności Tap to Pay jest kolejnym krokiem na drodze demokratyzacji cyfrowych finansów i rozszerzania dostępu do nowoczesnych technologii dla mniejszych podmiotów. Użytkownicy urządzeń opartych o IOS są bardzo lojalni wobec tego systemu i do tej pory nie mieli w Polsce dostępu do tego typu rozwiązania z poziomu swoich smartfonów. Tap to Pay to przykład wdrożenia opartego na potrzebie i trendzie, w którym funkcje finansowe są integralną częścią systemów operacyjnych, aplikacji i urządzeń. Nadal dominującym w Polsce oprogramowaniem na smartfony jest Android, zatem wdrożenie od Apple nie zrewolucjonizuje rynku, ale z pewnością przyczyni się do większego nasycenia segmentu płatności terminalami aplikacyjnymi. Stąd raczej nie wyprą one tradycyjnych terminali, ale będą ważnym uzupełnieniem oferty, adresującym potrzeby przedsiębiorców korzystających z produktów opartych o IOS

Click to Pay – uproszczone płatności w złożonym świecie e-commerce

Dla konsumentów podstawą płatności online jest ich bezpieczeństwo, wygoda i szybkość. Czas zrealizowania transakcji szczególnie zyskuje na znaczeniu w świetle rosnącego trendu m-commerce, gdzie płatność „jednym kliknięciem” jest integralną częścią procesu zakupowego.

Click to Pay wpisuje się zarówno w dynamikę zamian w sektorze e-commerce, jak i preferencji płatniczych i zakupowych konsumentów. Zapewnia jednolite doświadczenia - bez względu na to, gdzie i jak robimy zakupy oraz jaką kartą za nie płacimy. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik nie musi pamiętać danych karty, kodów weryfikacyjnych ani przechodzić każdorazowo przez proces uzupełniania tych informacji. Jego siłą jest standaryzacja, bezpieczeństwo oraz łatwość wdrożenia po stronie przedsiębiorcy. Click to Pay ma potencjał stać się atrakcyjnym uzupełnieniem dla rozwiązań lokalnych, takich jak BLIK, który jest powszechnie znany na polskim rynku i lubiany przez miliony konsumentów. W 2024 roku użytkownicy zrealizowali przy jego pomocy 2,4 mld transakcji, a ich wartość osiągnęła 347,3 mld zł. Warto przy tym wspomnieć także o rozwiązaniu płatnicznym Visa Mobile, które także opiera się o akceptację transakcji na smartfonie i wraz z portfelami cyfrowymi (np. ApplePay czy GooglePay) uzupełnia bogatą ofertę mobilnych metod płatności dostępnych dla polskich przedsiębiorców i konsumentów.

W dzisiejszych czasach technologie płatnicze mają za zadanie nie tylko poprawiać doświadczenia zakupowe klientów oraz upraszczać procesy i zwiększać efektywność po stronie przedsiębiorców. To element współczesnych strategii biznesowych, który buduje konkurencyjność i redefiniuje ścieżkę klienta. Nowoczesne rozwiązania płatnicze do świata offline (terminal aplikacyjny) czy świata online (Click to Pay) powodują, że realizacja transakcji staje się łatwym i wygodnym zwieńczeniem procesu zakupowego konsumenta oraz nowoczesnym narzędziem wspierającym biznes przedsiębiorcy.

Robert Andrukiewicz, członek zarządu Fiserv Polska