Nieunikniona transformacja cyfrowa przedsiębiorstw oznacza również postępującą integrację systemów wspierających zarządzanie biznesem z bankowością internetową. Instytucje finansowe udostępniają narzędzia, które automatyzują ten proces.

Nowoczesne zdigitalizowane przedsiębiorstwo to przede wszystkim takie, w którym kluczowe decyzje i procesy biznesowe opierają się na aktualnych danych. Ich rola jest kluczowa, ponieważ pozwalają podejmować trafne decyzje, optymalizować procesy i dostosowywać się do dynamicznie zmieniającego się otoczenia rynkowego. Źródłem danych w przedsiębiorstwach mogą być zarówno wewnętrzne systemy sprzedaży, magazynowania, produkcyjne i kadrowo-płacowe, jak i zewnętrzne, np.: bankowe, które zapewniają m.in. dostęp do sald i zmian na rachunkach czy raportów cash management. Kompilacja tych danych umożliwia świadome oraz skuteczne zarządzanie firmą. Jednym z takich narzędzi jest oferowana przez Alior Bank usługa BankConnect.

BankConnect łączy systemy

– BankConnect integruje systemy planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) oraz finansowo-księgowe (FK) z naszą bankowością internetową BusinessPro. Usługa jest skierowana do małych i średnich firm, które chcą usprawnić oraz zautomatyzować procesy księgowe, skrócić czas obsługi operacyjnej oraz ograniczyć liczbę błędów w procesach księgowych – tłumaczy Rafał Zając, dyrektor departamentu bankowości cyfrowej klientów biznesowych w Alior Banku.

BankConnect pozwala na bezpośrednią i szybką wymianę danych finansowych między systemami finansowo-księgowymi firmy a bankiem bez konieczności logowania do systemu bankowości elektronicznej. Proces pozyskiwania oraz przetwarzania danych jest zautomatyzowany. To bezpieczne rozwiązanie – kanał HTTPS z wykorzystaniem dwustronnego szyfrowania SSL chroni całość komunikacji.

Usługa umożliwia bezpośrednie pobieranie do systemów FK/ERP m.in. takich informacji finansowych jak bieżące saldo na rachunku, historia operacji, status i szczegóły zleconej transakcji. System ERP firmy może też otrzymywać z banku wyciągi bankowe oraz raporty cash management. W drugą stronę może przesyłać zlecenia do systemu bankowości elektronicznej, w tym dotyczące przelewów krajowych i zagranicznych oraz automatycznej wymiany walut.

– Konsekwentnie rozwijamy relacje z producentami oprogramowania dla biznesu. Dzięki temu BankConnect współpracuje z czołowymi systemami finansowo-księgowymi, dostępnymi na rynku polskim – mówi Rafał Zając.

Są to m.in. Asseco Business Solution, Comarch, Soneta, Symfonia, wFirma.pl.

Nowa bankowość internetowa i mobilna

W 2025 roku Alior Bank uruchomi nowy system bankowości internetowej i mobilnej dla klientów biznesowych.

– Funkcjonalność nowego systemu wpisuje się w naszą strategię rozwoju obsługi self-service. W praktyce oznacza to, że klienci będą mogli zdalnie, szybko i wygodnie aplikować o nowe produkty i usługi – opowiada Rafał Zając.

Złożenie wniosku o kredyt, faktoring, podwyższenie limitu finansowania, czy też o kartę do rachunku będzie łatwe i szybkie. W systemie pojawi się również repozytorium wszystkich wniosków i dokumentów bankowych firmy.

– Nowy system będzie oparty na najnowszych standardach bezpieczeństwa i wyposażony w nowoczesne metody autentykacji oraz autoryzacji transakcji takie jak PIN i biometria – touchID, FaceID. Dzięki obsłudze powiadomień PUSH klienci otrzymają na bieżąco m.in. informacje o zmianach salda na rachunku oraz ofercie banku. Alior Business zapewni przedsiębiorcom komfort korzystania z usług banku, intuicyjny i przyjazny interfejs, który użytkownik będzie mógł dostosowywać do własnych preferencji – wskazuje Rafał Zając.

Jeszcze więcej udogodnień

Alior Bank rozwija także inne cyfrowe rozwiązania. W 2025 roku planuje udostępnić bezpośrednią integrację bankowości internetowej i mobilnej z systemem ERP XT firmy Comarch. Jest to rozwiązanie, które szczególnie powinno zainteresować mikroprzedsiębiorców, bo dzięki niemu otrzymają wielokanałowy, kompleksowy ekosystem umożliwiający zarządzanie firmą z dowolnego miejsca na świecie. W ramach tej usługi klienci zyskają dostęp do fakturowania, zarządzania magazynem, kadrami i płacami, e-sklepu i raportów business intelligence. Ponadto bank pracuje nad udostępnieniem nowych usług, takich jak kody BLIK i przelew na telefon dla przedsiębiorców.

Alior Bank z uwagą się przygląda proponowanym i zaplanowanym regulacjom prawnym, np. tym związanym z wprowadzeniem i uruchomieniem Krajowego Systemu e-Faktur. Kiedy ta oficjalna platforma do wystawiania i otrzymywania faktur strukturyzowanych stanie się obowiązkowa – co ma nastąpić 1 lutego 2026 roku dla firm dużych i 1 kwietnia 2026 roku dla pozostałych podmiotów – system bankowości internetowej Alior Banku będzie na to gotowy. Dzięki przyjętym w nim rozwiązaniom cała obsługa faktur, a także związanych z nimi rozliczeń przebiegnie sprawnie i intuicyjnie – dodaje Rafał Zając.

Lista kolejnych narzędzi bankowych dostępnych w bankowości internetowej Alior Banku pozostaje otwarta. Będą się one pojawiać w zależności od potrzeb klientów biznesowych, wprowadzanych regulacji i nowych rozwiązań technologicznych.

MA

Partner

ikona lupy />
fot. materiały prasowe