Amerykańskie indeksy lekko traciły w środę w oczekiwaniu na referendum w Wielkiej Brytanii. Początkowo wyglądało na to, że przewagę zyskują zwolennicy pozostania w Unii Europejskiej, ale najnowsze sondaże sugerują, że nic jeszcze nie jest przesądzone.

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,27 proc. i wyniósł 17.780,83 pkt.

S&P 500 spadł o 0,17 proc. i wyniósł 2.085,45 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował o 0,22 proc. do 4.833,32 pkt.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najlepiej radził sobie Boeing po informacjach o porozumieniu w sprawie sprzedaży samolotów do Iranu, wartość tej transakcji to 25 mld dolarów.

Traciły akcje Tesla Motors po tym jak spółka podała, że zamierza przejąć producenta paneli słonecznych Solar City za 2,8 mld dolarów.

Brexit mógłby mieć „znaczne negatywne konsekwencje” – powiedziała w trakcie przesłuchania w Kongresie szefowa Fed Janet Yellen. Przewodnicząca Fed stwierdziła również, że niepewna sytuacja w światowej gospodarce oraz pogorszenie się sytuacji na amerykańskim rynku pracy sprawiają, że wskazane jest ostrożne nastawienie w polityce monetarnej w USA.

Po ostatnich, słabszych do oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy, nastawienie „wait and see” w polityce Fed jest wskazane – ocenił gubernator Fed Jerome Powell. Jego zdaniem Brexit, gdyby do niego doszło, przełoży się na zacieśnienie warunków finansowych, co będzie również odczuwalne w USA. Powell uważa, że w takim przypadku umocni się dolar.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w maju wzrosła do 5,53 mln w ujęciu rocznym. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrośnie do 5,55 mln. W kwietniu liczba ta wyniosła 5,43 mln po korekcie, wobec 5,45 mln przed korektą.

Amerykański wskaźnik zmian cen domów jednorodzinnych (HPI) wzrósł w kwietniu o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca - podała w organizacja badawcza Office of Federal Housing Enterprise Oversight. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie o 0,6 proc. mdm. W marcu indeks HPI wzrósł o 0,8 proc. po korekcie, wobec 0,7 proc. przed korektą.

Zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zwyżkował w tygodniu zakończonym 17 czerwca o 2,9 proc. Tydzień wcześniej wskaźnik spadł o 2,4 proc. Wskaźnik jest teraz o 34,8 proc. powyżej wartości sprzed roku.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 0,92 mln baryłek do 530,63 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 0,15 mln baryłek. DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 0,63 mln baryłek do 237,6 mln baryłek.

Produkująca samochody elektryczne i baterie Tesla ogłosiła w środę chęć pozyskania firmy wytwarzającej i montującej panele słoneczne Solar City. Szacuje się, że całość transakcji może zamknąć się w okolicach 2,8 mld USD. Dzięki pozyskaniu Solar City Tesla będzie mogła zacząć oferować klientom kompleksowe usługi energetyczne dla domów czy biur.