Tematy Inwestycyjne 2024 zawierają oczekiwania Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas odnośnie zachowania się poszczególnych klas aktywów i sektorów na rynkach finansowych oraz trendów gospodarczych w nadchodzących kwartałach.

W tym roku wybraliśmy sześć kierunków inwestycyjnych, które powinny dać inwestorom przewagę w obecnym otoczeniu.

W kontekście prognoz gospodarczych na 2024 rok uważamy, że będziemy mieli do czynienia z umiarkowanym spowolnieniem gospodarczym na świecie. Spodziewamy się dołka koniunktury w strefie euro na przełomie 2023 i 2024 r., natomiast gospodarka amerykańska swoje minimum powinna osiągnąć w I półroczu przyszłego roku. Dezinflacja otworzy drogę do obniżek stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (w kwietniu’24) oraz amerykańską Rezerwę Federalną (w maju’24). Docelowo, na koniec roku prognozujemy, że stopa referencyjna EBC wyniesie 3,25 proc., a w przypadku Fed będzie to przedział 3,75-4,00 proc. Stabilizacja koniunktury gospodarczej w połączeniu z rozpoczęciem cyklu obniżek stóp procentowych przełoży się, naszym zdaniem, na dalsze osłabienie amerykańskiego dolara względem głównych walut, a kurs EUR/USD powinien w horyzoncie kolejnego roku rosnąć do 1,15.

Jeżeli chodzi o krajową gospodarkę, to dołek koniunktury mamy już za sobą. Spodziewamy się więc odbicia dynamiki PKB z 0,2 proc. w 2023 r. do 4,0 proc. w 2024 r. Tempo inflacji powinno stabilizować się w okolicach ok. 6 proc. w ujęciu rocznym, czyli cały czas powyżej celu inflacyjnego NBP. W związku z tym oczekujemy stabilizacji stóp procentowych w Polsce w kolejnych miesiącach, a pierwsze obniżki będą możliwe w IV kwartale 2024 r. – nasza prognoza stopy referencyjnej na koniec roku to 5,25 proc.

Temat 1: Wykorzystać wysokie stopy procentowe

Stopy procentowe na globalnych rynkach utrzymują się na wieloletnich szczytach, co dla inwestorów stwarza atrakcyjne możliwości, zarówno jeśli chodzi o obligacje, jak i inne klasy aktywów. Prognozujemy, że w 2024 r. główne banki centralne jak Fed i EBC rozpoczną cykl obniżek stóp procentowych. Uważamy więc, że obecne otoczenie na rynku długu jest atrakcyjną szansą dla inwestycji w obligacje skarbowe. Atrakcyjne perspektywy mają także obligacje korporacyjne, jednak preferowaną przez nas kategorią są obligacje o ratingu inwestycyjnym (ang. investment grade). W otoczeniu spadających stóp procentowych dobrze powinny sobie radzić również spółki i fundusze z ekspozycją na sektor infrastruktury. Ponadto, wyższy poziom stóp procentowych czyni bardziej atrakcyjnym zakup certyfikatów strukturyzowanych.

Temat 2: Zwycięzcy wielobiegunowego świata

W ostatnich latach obserwujemy, że świat wszedł w fazę podwyższonej geopolitycznej niestabilności i niepewności. Obserwowane tendencje związane z wolnym handlem i globalizacją zastąpiły trendy nacjonalizacji i nearshoringu. Priorytetem stało się zabezpieczenie strategicznych zasobów, a gospodarka światowa przeszła do funkcjonowania w sytuacji niedoborów siły roboczej. Otoczenie to powinno sprzyjać produktom i usługom zwiększającym produktywność oraz wzmagającym wykorzystanie technologii jako odpowiedź na zwiększającą się presję płacową. Ponadto spodziewamy się zwiększenia inwestycji w robotyzację i automatyzację zakładów produkcyjnych, wynikające z wdrażania podejścia nearshoringu. Powinny na tym zyskiwać takie kraje jak: Indie, Brazylia, Meksyk, Indonezja, Europa Środkowa czy Australia. Promowane będą technologie związane z cyberbezpieczeństwem, zabezpieczeniem żywności i wody oraz metale wykorzystywane do produkcji baterii.

ikona lupy />
Materiały prasowe

Temat 3: Dekarbonizacja i elektryfikacja

W ostatnich latach działania związane z pilną potrzebą dekarbonizacji globalnej gospodarki nabrały tempa. Nie bez znaczenia pozostaje również niepewność co do dostępności i cen surowców kopalnych wobec ryzyka geopolitycznego. Ważnym elementem transformacji energetycznej jest m.in. elektryfikacja, która pozwala na stopniowe zmniejszenie zależności od paliw kopalnych. Efektywność ekonomiczna, rosnąca akceptacja społeczna wraz ze wsparciem politycznym powinny zachęcić do niezbędnych inwestycji w infrastrukturę elektryczną, w tym wytwarzanie, przesyłanie i magazynowanie energii. Popyt na pojazdy elektryczne na potrzeby logistyki oraz transportu indywidualnego powinien przyspieszyć wraz z rosnącą dostępnością infrastruktury do ładowania i magazynowania energii. Kluczowym elementem wysiłków związanych z transformacją energetyczną, pozostaje również efektywność energetyczna budownictwa, ponieważ oszczędzanie energii jest nadal znacznie tańsze niż jej wytwarzanie.

Temat 4: Okazje poza wspaniałą siódemką

Rosnąca popularność sztucznej inteligencji wśród inwestorów spowodowała, że notowania Wspaniałej Siódemki (ang. Magnificent 7), czyli największych amerykańskich spółek technologicznych, rosły w szybkim tempie. Wyceny spółek z tej grupy, czyli: Amazon, Apple, Alphabet, Meta, Microsoft, Nvidia i Tesla stały się tak duże, że ich waga w globalnych portfelach inwestycyjnych sięgnęła poziomów niewidzianych od bańki dot-comów z 2000 r. i Nifty Fifty z lat ’70. W związku z tym, preferujemy zwiększanie dywersyfikacji poprzez spółki spoza grona Magnificent 7. Okazji radzimy poszukać szczególnie wśród akcji spółek spoza USA: w strefie euro, Wielkiej Brytanii, Japonii i na rynkach wschodzących. Jeżeli chodzi o branże związane z AI, to poszukujemy okazji wśród spółek dostarczających produkty i usługi związane z jej rozwojem, takie jak półprzewodniki, cyberbezpieczeństwo, infrastruktura chmurowa, centra danych. Wśród sektorów, które mogą zyskać na implementacji sztucznej inteligencji widzimy też: ochronę zdrowia, szeroko rozumiane usługi profesjonalne i automatykę przemysłową.

Temat 5: Dywersyfikacja tradycyjnego portfela akcji i obligacji

Zmieniające się otoczenie na rynkach finansowych wpływa na metodę budowy portfela inwestycyjnego i konieczność większej dywersyfikacji. Wyższy poziom inflacji oraz zmienności notowań aktywów, względem poprzedniej dekady, mogą utrzymać się przez dłuższy czas. W otoczeniu niskiej inflacji stopy zwrotu akcji i obligacji były ujemnie skorelowane – oznacza to pozytywne zachowanie obligacji w gorszych dla akcji okresach. Natomiast w obecnym otoczeniu podwyższonej inflacji korelacja ta jest dodatnia – czyli możemy mieć do czynienia z okresami (jak w 2022 r.), kiedy zarówno akcje, jak i obligacje, mogą odnotować straty. Aby zabezpieczyć się przed wyższą zmiennością na rynkach, inwestorzy powinni rozszerzyć spektrum swoich inwestycji poza tradycyjne klasy aktywów, jak akcje i obligacje. W niniejszym temacie koncentrujemy się więc na atrakcyjnych w naszej opinii możliwościach rozbudowy portfela, jakimi są: produkty strukturyzowane, rynek surowców z naciskiem na metale szlachetne i przemysłowe albo instrumenty dające ekspozycje na rynek infrastruktury.

Temat 6: Demografia: rewolucja sektora ochrony zdrowia

W 2023 r. sektor ochrony zdrowia nie notował wzrostów giełdowych, ponieważ uwaga inwestorów zwróciła się w kierunku spółek z ekspozycją na AI. Długoterminowe trendy wskazują jednak na potencjał wzrostu sektora healthcare, a defensywny charakter branży może zyskiwać na atrakcyjności. Według prognoz demograficznych udział populacji powyżej 60-tego roku życia podwoi się globalnie do 2,1 mld do 2050 r. Poza starzeniem się, otyłość na świecie potroiła się na świecie od połowy lat 70-tych dwudziestego wieku. Ponadto, pandemia COVID, starzenie się oraz wzrost dochodu podniosły świadomość w zakresie zagadnień ochrony zdrowia oraz tego w jaki sposób wydłużyć ludzkie życie, a co ważniejsze podnieść liczbę przeżytych w zdrowiu lat. Wśród rekomendacji wskazujemy: wyselekcjonowane akcje firm farmaceutycznych, biotechnologicznych, a także producentów technologii medycznych. Ponadto w obszarze zainteresowania znajdują się: technologie ochrony zdrowia, żywność pochodząca ze zrównoważonych źródeł oraz przedsiębiorstwa kierujące swe produkty i usługi do osób starszych.

Więcej informacji

Zainteresowanych szerszym omówieniem przedstawionych tematów zapraszamy na webinar 9 stycznia 2024 r. o godzinie 18:00 – zapisy na stronie: www.bnpparibas.pl/wydarzenia/inwestycje/

partner

ikona lupy />
Materiały prasowe