Dlaczego automatyzacja podatków jest nieunikniona? Jakie będą kompetencje przyszłości i jak ewoluuje zawód „podatkowca”? Czy w przyszłości specjaliści od podatków będą jeszcze potrzebni, czy rozwój technologii całkowicie ich wyeliminuje? Na czym warto się skupić wprowadzając nowoczesne rozwiązania? – z takimi pytaniami zmierzyli się uczestnicy wyjątkowo ciekawej debaty z cyklu „Future of Finance – Deloitte: Rozumiemy biznes jutra”.

Przez pół roku przedstawiciele świata biznesu uczestniczyli w webinarach Deloitte szukając odpowiedzi na pytania o przyszłość finansów w przedsiębiorstwach. Zwieńczeniem tego etapu rozmów była konferencja „Future of Finance – Deloitte: Rozumiemy biznes jutra”, zorganizowana przez Deloitte Polska w Sali Notowań GPW w Warszawie. W debacie zatytułowanej „Nowoczesne procesy podatkowe” udział wzięli:

  • Ewa Roguska-Kowalska, Senior Tax Manager CE, Avon Cosmetics Polska
  • Jarosław Smoła, CFO – Board Member, Vortanoria Investments, Grupa Play
  • Jacek Dukaj, pisarz, Nolensum
  • Robert Nowak,Partner, Lider Programu CFO, Dział Doradztwa Podatkowego Deloitte Polska
  • Paweł Hulewicz, Dyrektor w Zespole Technologii, Dział Doradztwa PodatkowegoDeloitte Polska

Jak zauważyła Ewa Roguska-Kowalska, odgrywająca we współczesnym świecie ogromną rolę błyskawiczna cyfryzacja również obszar podatków. W Polsce od kilku lat masowo wypełniamy już e-pity, a jesteśmy w przededniu wdrożenia faktur ustrukturyzowanych w ramach Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). To wyzwanie dla firm, które muszą przygotować się technologicznie do spełnienia związanych z tym wymogów prawnych. Zaangażowani w cały proces są nie tylko dyrektorzy finansowi, ale też działy IT.

– Wyzwań jest bardzo dużo, nie tylko w Polsce, bo digitalizacja i wymiana danych z urzędami skarbowymi to przyszłość nie tylko Polski, ale i całej Europy – podkreśliła Ewa Roguska-Kowalska.

Jacek Dukaj, poczytny pisarz i zarazem przedsiębiorca z branży gier, próbując połączyć perspektywę futurystyczną z biznesową, przedstawił wizję takiej cyfryzacji i automatyzacji procesów podatkowych, w której ludzie przestają być potrzebni – bo wszystko nalicza się samo. Eksperci zgodzili się, że automatyzacja i algorytmizacja tej dziedziny jest nieunikniona, ale wizja całkowitego wykluczenia ludzi wydaje się – przynajmniej dziś - raczej odległa z uwagi na ogromną złożoność tej materii. W zglobalizowanym świecie istnieje tyle systemów podatkowych, ile krajów – i wiele z nich jest narzędziem służącym nie tylko wewnętrznej polityce gospodarczej i społecznej, ale i budowaniu przewagi konkurencyjnej poszczególnych gospodarek. Pełna automatyzacja procesów podatkowych wymagałaby maksymalnego uproszczeniasystemów.

Wygląda więc na to, że kompetentni i kreatywni ludzie o analitycznych umysłach jeszcze długo będą w tym obszarze potrzebni – ale, jak wskazywali zgodnie Jarosław Smoła, Robert Nowak i Paweł Hulewicz – owe kompetencje, podobnie jak w przypadku CFO, dyrektorów finansowych, muszą być inne – znacznie szersze (bardziej holistyczne) – niż dotąd. Ewa Roguska-Kowalska podkreśliła, że wielka zmiana nie jest kwestią przyszłości, lecz dokonuje się już dzisiaj. Warto być tego świadomym, bo od tego zależy przyszłość każdej firmy.

Dużo więcej w naszej filmowej relacji. Gorąco zachęcamy do jej wysłuchania i obejrzenia.