Chiński tygrys hamuje. W ubiegłym roku PKB Chin wzrosło o 6,9 % - podało dziś Chińskie Biuro Statystyczne. To najniższy wskaźnik od ćwierćwiecza.

Po raz ostatni wskaźnik wzrostu PKB poniżej 7% odnotowano w 1990 roku. Chińskie władze prognozowały ubiegłoroczny wskaźnik wzrostu na poziomie właśnie 7%. Ostatecznie jednak jest on o 0.1% niższy niż zakładano. Zdaniem analityków, przy optymistycznych prognozach PKB Chin w ciągu najbliższych 4 lat obniży się o kolejne 0.4%.

Chińska gospodarka musi stawić czoła coraz większym wyzwaniom. Władze starają się pobudzić konsumpcję wewnętrzną i rozwój sektora zaawansowanych technologii, odchodząc od modelu zwiększania wydatków państwowych i kredytów.

Tymczasem tygodnik „The Economist” pisze, że mało kto wierzy w oficjalne dane z Chin i że prawdziwy wzrost w zeszłym roku wyniósł pięć, może sześć, ale na pewno nie prawie siedem procent. Niepokojący jest wzrost zadłużenia, słaba kondycja przemysłu ciężkiego i spadek globalnego zapotrzebowania na surowce - sugeruje „The Economist”.