W Nowym Jorku miedź w dostawach na wrzesień zdrożała o 0,1 proc. do 2,6175 USD za funt.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na sierpień drożeje o 0,1 proc. do 42.060 juanów (6.830 USD).

Ceny miedzi w Londynie pozostają bez większych zmian, po tym jak we wtorek zakończyły one cały kwartał spadkiem, co przełożyło się na najdłuższą serię kwartalnych spadków surowca od 2001 r.

Inwestorzy oczekują spadków cen metali w najbliższych dniach ze względu na rosnącą niepewność na rynkach po tym jak Grecja nie wpłaciła do MFW kolejnej raty kredytu w wysokości 1,5 mld euro. Termin spłaty upłynął o północy z wtorku na środę.

"Problemy z ufnością inwestorów i nastrojami na europejskim rynku są ważne" - powiedział Daniel Hynes, strateg w Australia and New Zealand Banking Group Ltd.

"Względnie duża część popytu na metale przypada na Europę" - dodał.

Spodziewanym spadkom cen metali sprzyjać powinny także gorsze od prognozowanych odczyty indeksu PMI dla przemysłu w Chinach, które mogą zwiastować słabsze perspektywy dla sektora.

Według końcowych obliczeń HSBC Holdings i Markit Economics, indeks PMI określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin wyniósł w czerwcu 49,4 pkt. wobec 49,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy oczekiwali odczytu na poziomie 49,6 pkt.

Indeks PMI dla chińskiego przemysłu wyniósł w czerwcu 50,2 pkt. i utrzymał się na niezmienionym poziomie od maja - podano natomiast w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Wartość była niższa niż oczekiwane przez ekonomistów w konsensusie 50,4 pkt.