Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi 0 do 0,25 proc. Ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści spodziewali się pozostawienia stopy procentowej na niezmienionym poziomie.

Fed stwierdził w środowym komunikacie, że podniesie stopy procentowe, jeśli sytuacja na rynku pracy będzie się dalej poprawiała oraz będą widoczne sygnały na powrót inflacji do 2 proc. celu w średnim terminie.

Konsensus rynkowy zakłada, że bank centralny USA podniesie stopy procentowe we wrześniu. Stopy procentowe Fed pozostają na obecnym rekordowo niskim poziomie od grudnia 2008 r., kiedy to Fed obniżał je, aby powstrzymać recesję w gospodarce wywołaną przez kryzys finansowy.

Bank centralny USA w swoim „wykresie kropkowym” (dot-plots), który obrazuje oczekiwane przez członków Fed tempo zmian stóp procentowych, obniżył nieco w środę oczekiwania co do dynamiki podwyżek.

Prognoza Fed wskazuje na stopę funduszy federalnych na poziomie 0,625 proc. na koniec 2015 r. oraz 1,625 proc. na koniec 2016 r. wobec odpowiednio: 0,625 proc., 1,875 proc. w prognozie Fed z marca.

Fed ocenił, że poprawia się sytuacja w gospodarce amerykańskiej, w tym na rynku pracy.

„Aktywność gospodarcza wzrasta w umiarkowanym tempie. Przyspieszyła dynamika z jaką tworzone są nowe miejsca pracy” – napisano w komunikacie Fed.

Fed ocenił również, że zmniejszyły się nieco wolne zasoby na rynku pracy.

Amerykański bank centralny wyraził przekonanie, że inflacja w USA będzie zbliżała się do 2 proc. celu w średnim terminie.

„Inflacja powinna rosnąć stopniowo do poziomu 2 proc. w średnim terminie, w miarę jak poprawiać się będzie kondycja rynku pracy oraz zanikać będą przejściowe efekty spadku cen energii oraz cen importowych” – napisano w komunikacie Fed.