Ateny zaoferowały tyle, ile mogły, i teraz kolej na UE i MFW - stwierdził we wtorek grecki premier Aleksis Cipras, wzywając międzynarodowych kredytodawców, by pomogli przełamać impas w rozmowach na temat dalszej pomocy finansowej dla Grecji w zamian za reformy.

W poniedziałek ministrowie finansów państw strefy euro odnotowali postęp w rozmowach z Grecją, ale też podkreślili, że pozostały pewne rozbieżności, które trzeba przezwyciężyć. Reuters pisze, powołując się na nieokreślone bliżej źródła, że chodzi głównie o reformy systemu emerytalnego i prawa pracy oraz cele budżetowe.

Obecny program pomocy dla Grecji wygaśnie z końcem czerwca, ale według szefa eurogrupy dopóki nie będzie porozumienia w sprawie wypłaty ostatniej transzy z tego programu w wysokości 7,2 mld euro, nie są możliwe żadne rozmowy o ewentualnym nowym, trzecim pakiecie pomocowym.

Jeśli Grecja nie otrzyma ostatniej raty z aktualnego programu pomocowego, będzie jej groziła niewypłacalność. Negocjacje przeciągają się; początkowo planowano, że zostaną zakończone do końca kwietnia.

Tymczasem w czwartek o 14.30 inwestorzy poznają wskaźnik cen producenta PPI w USA IV oraz liczbę zarejestrowanych nowych bezrobotnych w tygodniu zakończonym 9 maja.

Słabsze dane makro podano w USA w środę. Sprzedaż detaliczna w USA w kwietniu pozostała bez zmian miesiąc do miesiąca, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o 0,2 proc. mdm - podał Departament Handlu.

Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w kwietniu wzrosła o 0,1 proc. mdm, tutaj analitycy spodziewali się wzrostu o 0,5 proc. mdm.

"Podczas gdy wzrost gospodarczy w USA przyspiesza tempo, to jednak odbicie w gospodarce nie jest tak mocne i szybkie jak spodziewało się wielu inwestorów" - mówi Russ Koesterich, strateg inwestycyjny w BlackRock Inc.

"To oznacza, że Fed może podwyższyć stopy procentowe w USA dopiero jesienią" - dodaje.(PAP)

aj/ asa/