Otwierając firmę, każdy przedsiębiorca nastawia się na sukces i nie zakłada, że przyjdzie moment, kiedy dochody będą dalekie od przewidywanych. Zdarza się jednak, że pomimo starań i na skutek różnych czynników firma traci płynność finansową, popada w kłopoty i staje w obliczu rosnących długów... Jak w takim razie poradzić sobie z zadłużeniem? Jakie są najskuteczniejsze sposoby wychodzenia z długów? Właśnie tego dowiesz się z naszego artykułu!

Jak we wszystkich obszarach życia, tak i tutaj lepiej zapobiegać niż leczyć. Czasem jednak i tak pojawiają się turbulencje. Jeżeli już są problemy finansowe, to nie można tego bagatelizować i wierzyć, że rozwiążą się same, bo kłopoty będą coraz większe. Z długów da się wyjść, ale trzeba to robić rozsądnie. Absolutnie nie wolno brać kolejnego kredytu bądź pożyczki na spłatę poprzednich zobowiązań. To prosty sposób, by wpaść w spiralę zadłużenia. Jak się w takim razie za to zabrać, by stopniowo odzyskać spokój i stabilizację?

Kontakt z wierzycielami to podstawa podczas wychodzenia z długów

Wiedząc, że pojawią się w danym miesiącu problemy z terminowym regulowaniem płatności, należy od razu skontaktować się z wierzycielami i ustalić zasady spłaty. Może będą to raty, może wydłużony termin. Ważne, że wierzyciel będzie poinformowany i nie będzie podejmować żadnych środków zbyt szybko. Czasem to wystarczy. Jak najszybciej powinno się też skontaktować, kiedy w grę wchodzą stare zaległości. Nie można liczyć, że ktoś o długu zapomni. W końcu do drzwi zapuka komornik i koszty będą rosnąć bardzo szybko.

Zmniejszenie kosztów jest kluczem do sukcesu

Aby spłacać zaległości, konieczne są zasoby finansowe, a więc szukanie oszczędności. Optymalizacja kosztów może dotyczyć różnych obszarów. Idealnie, kiedy udaje się zwiększyć sprzedaż, ale to nie zawsze jest możliwe. Można pomyśleć o redukcji zatrudnienia, oczywiście w zgodzie z prawem pracy. Dobrą propozycją będzie outsourcing usług, który może tutaj okazać się bardzo pomocny. Sposobem może też być sprzedaż części majątku firmy jak maszyny albo samochody. A co kiedy zaległości są bardzo duże, albo sprzedaż majątku wiąże się z zaprzestaniem prowadzenia działalności? Wtedy odpowiedzią na problemy może być postępowanie restrukturyzacyjne.

Kiedy warto wziąć pod uwagę postępowanie restrukturyzacyjne?

Zdarzają się sytuacje, kiedy poprzednie kroki są niewystarczające. Być może firma sama ma swoich dłużników i nie potrafi wyegzekwować swoich należności, a może to wierzyciele z różnych względów nie są skłonni do współpracy? Brak spłaty sprawia, że długi rosną, chociażby przez odsetki i koszty komornicze. Jeśli więc poprzednie metody zawodzą, można skorzystać z postępowania restrukturyzacyjnego. Jest ono rodzajem postępowania sądowego i jego zadaniem jest ochrona przed bankructwem.

Jak wygląda przebieg postępowania restrukturyzacyjnego?

Podczas postępowania przedsiębiorca nie musi obawiać się wierzycieli. Z mocy samego prawa przedsiębiorstwo zostaje objęte pełną ochroną prawną, ochroną przeciwko wypowiadaniu wobec niego kluczowych umów oraz przeciwko egzekucji. Firma w czasie postępowania jest chroniona od nachalnych działań wierzycieli, w związku z tym zaczyna odzyskiwać swoją płynność finansową. W tym właśnie czasie nadzorca układu (doradca restrukturyzacyjny) przy współpracy z przedsiębiorcą zaczyna negocjować warunki spłaty swoich zobowiązań. Gdzie momentem kulminacyjnym postępowania jest zgromadzenie wierzycieli, na którym zostaje przedstawiona wierzycielom ostateczna propozycja spłaty (tzw. propozycja układowa), nad którą głosują.

Kiedy postępowanie restrukturyzacyjne jest skuteczne?

Żeby postępowanie restrukturyzacyjne było skuteczne firma musi być w stanie przedstawić wierzycielom taki plan spłaty, którego wykonanie pokryje chociaż częściowo zobowiązania, które wygenerowała oraz oczywiście koszty prowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego. Chociaż w teorii wydaje się to skomplikowane, to zwracając się do specjalistów z tej dziedziny jak KPR Kancelaria Restrukturyzacyjna, można stopniowo uwolnić się od zaległości i odzyskać płynność finansową.

Na stronie Kancelarii KPR poznają Państwo również inne zagadnienia związane z postępowaniem restrukturyzacyjnym oraz innymi szeroko pojętymi zagadnieniami prawnymi. Treści te są przygotowywane przez specjalistów, dlatego mogą Państwo być pewni, że informacje tam zawarte są rzetelne i merytoryczne. Treści te będą przydatne zwłaszcza dla właścicieli spółek, jednoosobowych działalności gospodarczych, czy też rolników, zmagających się z zadłużeniem lub też osób, które są zainteresowane tematyką prawną. Sprawdź więcej na kpr-restrukturyzacja.pl!