O 13.45 Europejski Bank Centralny poda swoją decyzję w sprawie polityki monetarnej. Analitycy oceniają, że bank pozostawi bez zmian stopy procentowe, na rekordowo niskich poziomach.

45 minut później rozpocznie się konferencja prasowa prezesa EBC. Draghi może być zmuszony do odpowiedzi na pytania o ścieżkę QE w sytuacji, gdy bankowi uda się poprzez swoje działania spowodować wzrost inflacji jeszcze przez zakończeniem QE we wrześniu przyszłego roku.

Od 6 tygodni bank realizuje swoją politykę QE, w ramach której chce do września 2016 r. skupić aktywa za 1,1 bln euro.

Tymczasem w środę na giełdach może być aktywny handel akcjami spółek surowcowych w reakcji na słabsze dane makro z Chin.

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w I kw. 2015 r. o 7,0 proc. rdr - poinformowało w środę biuro statystyczne w Pekinie. To najsłabszy wynik od IV kw. 2009 r. Analitycy spodziewali się w I kw. wzrostu PKB o 7,0 proc. po wzroście w IV kw. 2014 o 7,3 proc.

Produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła zaś w marcu o 5,6 proc. rdr, a analitycy spodziewali się wzrostu o 7,0 proc. Wzrost produkcji o 5,6 proc. to najsłabszy wynik od XI 2008 r.

W środę mogą być też większe obroty walorami Nokii, bo zgodziła się ona przejąć Alcatel-Lucent w ramach transakcji o wartości 15,6 mld euro. We wtorek akcje Nokii traciły w reakcji na informacje o negocjacjach obu firm.

Old Mutual może również być przedmiotem aktywnego handlu, bo źródła podają, że ze stanowiska prezesa chce odejść Julian Roberts.