Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,33 proc., do 18.036,70 pkt. S&P 500 zyskał 0,16 proc. i wyniósł 2.095,84 pkt. Nasdaq Comp. spadł o 0,22 proc. i wyniósł 4.977,29 pkt."W najbliższym czasie rynek będzie prawdopodobnie wahał się w okolicy obecnych poziomów” – ocenił Mark Luschini, główny strateg inwestycyjny w Janney Montgomery Scott.

Jego zdaniem na horyzoncie nie ma obecnie widocznych dużych zagrożeń dla amerykańskich indeksów giełdowych, z drugiej jednak strony dane makro napływające z gospodarki Stanów Zjednoczonych nie są na tyle dobre, aby uzasadniały one kolejną falę wzrostową na amerykańskich giełdach.

We wtorek słabsze od oczekiwań okazały się dane na temat sprzedaży detalicznej w USA. Wskaźnik w marcu wzrósł o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o 1,1 proc. mdm. W lutym sprzedaż detaliczna w USA spadła o 0,5 proc. mdm. po korekcie, wobec spadku o 0,6 proc. przed korektą.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA wzrosły w marcu o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł również o 0,2 proc. mdm. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,2 proc. mdm, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,1 proc.

Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w lutym o 0,3 proc. mdm. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika o 0,2 proc. mdm.

We wtorek przed sesją lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne podały banki JPMorgan oraz Wells Fargo.

Skorygowany zysk JPMorgan Chase w I kwartale wyniósł 1,61 USD na akcję wobec spodziewanego przez analityków zysku 1,41 USD na akcję. Wells Fargo & Co. zanotował w I kwartale zysk netto w wysokości 1,04 USD na akcję. Analitycy spodziewali się zysku netto na poziomie 98 centów na akcję.

Kurs JPMorgan rósł po wynikach. Akcje Wells Fargo traciły jednak na wartości, spółka ta bowiem zanotowała duży spadek marży odsetkowej, a jej zysk kwartalny w ujęciu rdr spadł po raz pierwszy od 2008 r.

Analitycy spodziewają się, że amerykańskie spółki zanotują spadek zysków w pierwszym kwartale tego roku w ujęciu rdr. Konsensus przygotowany przez agencję Reuters zakłada spadek zyskowności o blisko 3 proc. Lepszych wyników analitycy spodziewają się jednak w sektorze finansowym – tutaj zyski mają wzrosnąć o 10,8 proc. – wynika z ankiet Reutersa.

„Startuje sezon wynikowy i to on może być głównym czynnikiem decydującym o kierunku indeksów w kolejnych kilku tygodniach. Rynek nie spodziewa się dobrych wyników. W rezultatach spółek będzie widoczny negatywny wpływ umocnienia się dolara” – ocenił Peter Dixon, analityk ds. rynków akcji w Commerzbanku.

Wyniki we wtorek podał Johnson&Johnson. Spółka zanotowała w I kwartale 2015 skorygowany zysk na akcję w wysokości 1,56 USD. Analitycy spodziewali się w I kwartale zysku na akcję na poziomie 1,53 USD.

Jednocześnie Johnson&Johnson poinformował jednak o obniżeniu prognozy zysku na ten rok. Spółka tę decyzję uzasadniła umocnieniem się dolara.

Silnie traciły akcje spółki kolejowej Norfolk Southern. Firma podała, że spodziewa się w I kwartale zysku na poziomie 1 USD na akcję wobec zakładanych przez rynek 1,25 USD na akcje. Obniżenie prognozy przez Norfolk Southern zaszkodziło kursom innych, notowanych na Wall Street spółek kolejowych. Traciły między innymi akcje potentata w tej branży w USA - Union Pacific.