Amerykańska Rezerwa Federalna w komunikacie wydanym po zakończeniu posiedzenia w środę zrezygnowała z umieszczenia słowa „cierpliwy” w odniesieniu do terminu podwyżek stóp procentowych.

Fed zasygnalizował tym samym zbliżanie się podwyżki stóp procentowych w USA.

Bank podkreślił, że zdecyduje się na ten ruch dopiero, gdy będzie przekonany, że spełnione są ku temu warunki.

"Wygląda na to, że zabawa trwa nadal" - mówi Jonathan Ravelas, główny strateg rynkowy w BDO Unibank Inc. w Manili.

"Inwestorzy czują ulgę, bo Fed zasygnalizował, że zmiany stóp procentowych będą stopniowe. To daje innym bankom centralnym pole do tego, aby nie podwyższać stóp procentowych natychmiast i gwałtownie" - dodaje.

W Brukseli rozpoczyna się w czwartek dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, na którym omawiane będą: propozycja stworzenia unii energetycznej, kryzys ukraiński i stosunki z Rosją, sytuacja w Libii, a także sytuacja gospodarcza w UE.

Oczekuje się, że przywódcy państw UE poprą przedstawiony przez Komisję Europejską projekt utworzenia unii energetycznej, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego UE oraz większa niezależność od zewnętrznych źródeł dostaw energii, szczególnie z Rosji.

Planowana jest też dyskusja na temat utrzymania sankcji gospodarczych, nałożonych na Rosję w ub. roku za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie.

W Brukseli odbywa się też w czwartek trójstronny Szczyt Społeczny w sprawie wzrostu i zatrudnienia z udziałem przedstawicieli władz UE oraz europejskich organizacji pracodawców i pracowników.

O 9.30 bank centralny Szwajcarii przedstawi decyzję w sprawie stóp procentowych.(PAP)

aj/ ana/