Senat poparł nowelizację ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. Senatorowie zgłosili jednak poprawki do aktu prawnego, którego celem jest m.in. uporządkowanie kwestii wydawania środków z Funduszu Edukacji Finansowej.

Senat w nocy z wtorku na środę głosował nowelizację ustawy o zmianie ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym oraz niektórych innych ustaw. Senatorowie poparli ustawę, ale zgłosili do niej poprawki.

Izba wyższa przegłosowała 12 poprawek, z czego 10 miało charakter legislacyjno-redakcyjny. Dwie poprawki dotyczyły wykreślenia z ustawy zapisów, które wydłużają okres wykorzystania środków z dotacji celowej na realizację zadań oświatowych do końca 2023 r.

Głównym celem ustawy jest uporządkowanie kwestii wydawania środków z Funduszu Edukacji Finansowej (FEF). Funduszem tym będzie zarządzać minister właściwy do spraw instytucji finansowych, natomiast o wyborze zadań, które będą finansowane ze środków FEF, decydować ma Rada Edukacji Finansowej. W jej skład będą wchodzić przedstawiciele: resortów finansów i edukacji, Rzecznika Finansowego, Giełdy Papierów Wartościowych, Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Narodowego Banku Polskiego, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a także Polskiego Funduszu Rozwoju.

Nowe przepisy zakładają także wzmocnienie kompetencji Rzecznika Finansowego oraz lepsze wykorzystanie jego zasobów. Rzecznik będzie mógł występować w postępowaniach cywilnych klientów instytucji finansowych, a także ich spadkobierców. Ponadto uzyska możliwość tworzenia oddziałów terenowych, aby wsparcie tej instytucji było łatwiej dostępne.

Teraz ustawa wróci do Sejmu.(PAP)

ewes/ ms/ mk/