Sejm skierował w piątek projekt nowelizacji ustawy o Rzeczniku Finansowym do komisji po tym, jak w trakcie drugiego czytania zostały zgłoszone poprawki.
W piątek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym oraz niektórych innych ustaw. W trakcie obrad w Sejmie do projektu zostały zgłoszone poprawki. Zgłosiły się kluby parlamentarne Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej i inne. Pojawiły się też wnioski o odrzucenie ustawy. W efekcie projekt został ponownie skierowany do Komisji Finansów Publicznych.
Projektowana ustawa ma przede wszystkim uporządkować kwestie wydawania środków z Funduszu Edukacji Finansowej. Funduszem tym będzie zarządzać minister właściwy do spraw instytucji finansowych, natomiast o wyborze zdań, które będą finansowane ze środków FEF, decydować ma Rada Edukacji Finansowej. W jej skład będą wchodzić przedstawiciele: resortów finansów i edukacji, Rzecznika Finansowego, Giełdy Papierów Wartościowych, Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Narodowego Banku Polskiego, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a także Polskiego Funduszu Rozwoju.
„Fundusz Edukacji działał nieprawidłowo, bo wadliwe były przepisy z 2015 r. Sejm uchwalił przepisy uniemożliwiające wydawanie tych środków. Kwestia dysponenta to rzecz wtórna, sam Rzecznik Finansowy zaproponował to rozwiązanie, aby udrożnić wykorzystanie środków z funduszy” – tłumaczył w piątek w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski.
Nowe przepisy zakładają także wzmocnienie kompetencji Rzecznika Finansowego oraz lepsze wykorzystanie jego zasobów. Rzecznik będzie mógł występować w postępowaniach cywilnych klientów instytucji finansowych, a także ich spadkobierców. Ponadto uzyska możliwość tworzenia oddziałów terenowych, aby wsparcie tej instytucji było łatwiej dostępne.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r. z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. (PAP)
autor: Marek Siudaj
ms/ mk/