Oprocentowanie skarbowych obligacji oszczędnościowych o terminie zapadalności powyżej 3 miesięcy zostanie podniesione od października - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

"W październiku podnosimy oprocentowanie wszystkich obligacji oszczędnościowych o terminie zapadalności powyżej 3 miesięcy. O 0,25 pp wyższe będzie oprocentowanie instrumentów 3-letnich. Jeszcze bardziej atrakcyjne, bo wyższe o 0,50 pp, będzie oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 4 do 12 lat" - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Oprocentowanie obligacji 3-miesięcznych OTS pozostaje bez zmian.

Pomnażanie oszczędności przy pomocy obligacji skarbowych

Jak dodał Skuza, resort podnosząc oprocentowanie chce zachęcać klientów do pomnażania oszczędności przy pomocy obligacji skarbowych.

Według danych ministerstwa w październiku, w związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP, oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,75 proc., a 2-letnich 6,85 proc.

Obligacje o zapadalności od 3 do 12 lat

Ponadto resort podniesie oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat. W pierwszym okresie odsetkowym obligacje oprocentowane będą odpowiednio: 6,85 proc. dla 3-latek, 7,00 proc. dla 4-latek oraz 7,25 proc. dla 10-latek.

Z kolei 6-letnie i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus" oprocentowane będą odpowiednio na 7,20 proc. i 7,50 proc. w pierwszym roku.

Cytowany w komunikacie wiceminister Skuza przypomniał, że od października funkcję agenta emisji obligacji detalicznych pełnić będzie także bank Pekao SA.

"Liczymy na to, że od października nowa grupa klientów będzie mogła wykorzystać zalety naszych obligacji przy pomnażaniu swoich oszczędności" - stwierdził Skuza.

Do tej pory obligacje skarbowe były dostępne w oddziałach PKO Banku Polskiego, Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego i przez specjalne strony w internecie. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mmu/