Zyskuje Axa SA, 4 proc., bo ta firma zanotowała z kolei wzrost rocznego zysku o 12 proc.

W środę o 16.00 inwestorzy poznają dane o sprzedaży nowych domów w USA w styczniu. Analitycy spodziewają się spadku sprzedaży o 2,3 proc., po wzroście poprzednio o 11,6 proc.

Tymczasem prezes Fed Janet Yellen w amerykańskim Kongresie stwierdziła we wtorek, że Rezerwa Federalna pozostaje „cierpliwa” w kwestii terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w USA, ponieważ wciąż jeszcze zbyt wielu Amerykanów pozostaje bez pracy, a inflacja w USA pozostaje poniżej celu.

"Deklaracja Fed na temat cierpliwości w sprawie terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych oznacza, iż podwyżka stóp jest mało prawdopodobna na przynajmniej dwóch kolejnych posiedzeniach Fed" - oświadczyła Yellen w trakcie cyklicznego, odbywającego się raz na sześć miesięcy, wystąpienia w Kongresie USA.

Prezes Fed stwierdziła, że nawet jeśli Fed zmieni język komunikatu po posiedzeniu, nie oznacza to, iż kolejne posiedzenie przyniesie zmianę wysokości stóp procentowych.

"Będzie to raczej oznaczało, że Fed zacznie rozważać podwyżki na kolejnych posiedzeniach, ostateczna decyzja zależeć będzie od bieżącej sytuacji gospodarczej" - podkreśliła Yellen.

W środę Yellen wystąpi o 16.00 przed komisją usług finansowych.

Rynki są spokojne w sprawie sytuacji Grecji. Ministrowie finansów państw strefy euro podjęli pozytywną decyzję ws. wniosku Grecji o przedłużenie programu pomocowego dla tego kraju. Eurogrupa poinformowała we wtorek, że teraz mogą się rozpocząć narodowe procedury zatwierdzające w tej sprawie.

Przed północą z poniedziałku na wtorek grecki rząd przesłał Komisji Europejskiej, szefowi eurogrupy Jeroenowi Dijsselbloemowi, Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu i Europejskiemu Bankowi Centralnemu listę planowanych reform gospodarczych.

Był to warunek, pod jakim eurogrupa zgodziła się rozpatrzyć wniosek Aten o przedłużenie wygasającego z końcem lutego programu pomocy finansowej dla Grecji o cztery miesiące. Bez niego Grecy byliby odcięci od międzynarodowych kredytów i znaleźliby się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Ministrowie finansów wezwali Grecję, aby dalej pracowała nad reformami i poszerzyła listę przedstawioną instytucjom reprezentującym pożyczkodawców. To warunek "szybkiego i pomyślnego zakończenia przeglądu", po którym możliwe staną się wypłaty kolejnych rat pomocy finansowej.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.25

Indeks Kraj wartość 1D 1W
(pkt.) (%) (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3544,72 -0,07 2,28
DAX Niemcy 11214,15 0,08 2,31
FTSE 100 W.Brytania 6938,14 -0,17 0,58
CAC 40 Francja 4887,11 0,01 1,84
IBEX 35 Hiszpania 11020,20 -0,40 1,99
FTSE MIB Włochy 22060,87 -0,40 1,85

(PAP)

aj/ ana/