W Europie kontrakty na Dow Jones Euro Stoxx 50 rosną o 0,326 proc. i wynoszą 3.385,00 pkt. CAC 40 futures zwyżkują o 0,385 proc., a DAX futures na plusie o 0,237 proc.Ministrowie finansów państw strefy euro na nadzwyczajnym posiedzeniu w środę nie osiągnęli porozumienia z Grecją w sprawie jej dalszego wsparcia. Rozmowy mają być jednak kontynuowane. Przełom może nastąpić w poniedziałek, na kolejnym spotkaniu eurogrupy.

Dyskusja w środę dotyczyła możliwości przedłużenia programu pomocowego Grecji, który wygasa pod koniec lutego. Nie było za to szczegółowej analizy propozycji greckich dotyczących tzw. porozumienia pomostowego, które Ateny sugerują zamiast nadzorowanego przez trojkę obecnego programu.

Rozmowy były pierwszą okazją do wymiany poglądów z nowym ministrem finansów Grecji Janisem Warufakisem. Po kilku godzinach obrad, tak jak zresztą zapowiadano, ministrowie rozjechali się bez zawarcia porozumienia.

Podczas gdy w Brukseli trwały rozmowy, w Atenach i na ulicach innych greckich miastach odbywały się wielotysięczne wiece poparcia dla działań nowych władz greckich.

Władze greckie zasygnalizowały, że w razie fiaska rozmów w ramach strefy euro zwrócą się o dwustronną pomoc do innych państw. Pomocną dłoń już zaoferowała Moskwa. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że gdyby Grecja zwróciła się do Rosji o pomoc finansową, zostałoby to rozpatrzone.

Ważne dla rynków są też wszelkie informacje dotyczące konfliktu na Ukrainie.

W czwartek podano, że przywódcy Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji zakończyli rozmowy w Mińsku na temat konfliktu ukraińskiego. Hollande i Merkel odbędą krótką dwustronną rozmowę na temat wyników tego spotkania. Wg doniesień agencyjnych osiągnięto porozumienie w sprawie projektu planu pokojowego.

W czwartek ważne dla rynków będą popołudniowe dane z USA, o sprzedaży detalicznej w styczniu, które zostaną opublikowane o 14.30. O 16.00 zostanie podana informacja o zapasach amerykańskich firm w grudniu 2014.