S&P 500 zyskał 0,09 proc. i wyniósł 2.090,57 pkt.

Nasdaq Comp. nie zmienił się i wyniósł 4.806,91 pkt.

Grecki parlament nie zdołał wybrać w poniedziałek, w trzeciej turze, prezydenta kraju. Fiasko oznacza rozwiązanie parlamentu i przedterminowe wybory.

Z sondaży wynika, że odnieść w nich sukces może lewicowa partia SYRIZA, bardzo krytyczna wobec firmowanego przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy programu pomocowego dla Grecji oraz towarzyszących mu restrykcji budżetowych.

Dojście do władzy w Grecji antyeuropejskiej Syrizy może utrudnić współpracę kraju z międzynarodowymi wierzycielami i w najgorszym scenariuszu postawić pod znakiem zapytania przyszłość tego kraju w strefie euro.

Część obserwatorów wskazuje również, że zmiany na szczytach władzy w Grecji skomplikować plany Europejskiego Banku Centralnego, który rozważa wprowadzenie programu skupu obligacji rządowych na początku przyszłego roku.

„Wynik greckich wyborów ma oczywiście negatywny wpływ na rynki. Jest to naturalna reakcją po silnych wzrostach w ubiegłym tygodniu” – ocenił Peter Cardillo, główny ekonomista w Rockwell Global Capital.

Indeks S&P 500 zyskał 0,9 proc. w trakcie świątecznego tygodnia osiągając po raz kolejny historyczne maksima. Nasdaq zakończył ubiegły tydzień zwyżką o również 0,9 proc. Ten indeks jest na najwyższym poziomie od marca 2000.

W grudniu S&P 500 jest na 1-procentowym plusie. Indeks odrobił tym samym z nawiązką dystans stracony w trakcie 5-procentowej korekty z początku miesiąca. Notowania amerykańskich akcji wspierały dane z gospodarki USA, które wskazały w III kwartale na najsilniejszy wzrost PKB od ponad dekady oraz zapewnienia Rezerwy Federalnej, że bez zmian w pierwszym kwartale przyszłego roku będą pozostawały stopy proc. w USA.

W całym 2014 r. S&P 500 zyskał do tej pory 13 proc. Rynek zakłada kontynuację zwyżek w przyszłym roku. Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewają się, że S&P 500 w przyszłym roku zyska kolejne 6,4 proc.

Kalendarz publikacji makroekonomicznych USA jest bardzo ubogi w tym tygodniu. Z ważniejszych danych inwestorzy poznają w środę odczyt wskaźnika zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board za grudzień; spodziewany jest jego wzrost do 94 pkt z 88,7 pkt miesiąc wcześniej.

W piątek podany zostanie odczyt wskaźnika aktywności w amerykańskim sektorze przemysłowym ISM za grudzień. Analitycy spodziewają się, że znajdzie się on na poziomie 54 pkt wobec 53,7 pkt miesiąc wcześniej. (PAP)