Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi lekkie umocnienie PLN wobec szwajcarskiego franka oraz brytyjskiego funta. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1816 PLN za euro, 3,3576 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,4705 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,401% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie sesje na rynku PLN przynoszą nam lekkie odreagowanie umocnienia PLN z początku poprzedniego tygodnia. Równocześnie aktualnie obserwujemy próbę rozegrania mocniejszego złotego wobec CHF, korzystając z odreagowania na EUR/CHF. Zgodnie z naszą prognozą szwajcarzy powiedzieli „Nie” złotej „inicjatywie” co skokowo oddaliło kwotowania od kluczowej bariery na 1,20 CHF. W kraju natomiast w piątek otrzymaliśmy składowe wzrostu PKB w III kw., który zgodnie z prognozą wyniósł 3,3% r/r. Składowe należy odczytywać jako umiarkowanie pozytywne, gdyż otrzymaliśmy wzrost w zakresie konsumpcji prywatnej oraz inwestycji. Dane te stanowią potwierdzenie scenariusza zaprezentowanego przez RPP, aby stopy pozostały niezmienione w grudniu. W dłuższej perspektywie, m.in. w przypadku dalszego luzowania przez EBC, scenariusza dalszych obniżek nie można jednak wykluczyć. Na rynku polskich aktywów obserwujemy utrzymanie pozytywnych nastrojów wokół PLN oraz długu. Złoty notowany jest blisko kilkutygodniowych maksimów, a polskie obligacje w dalszym ciągu pozostają w obszarze rekordowo niskich rentowności.

W rozpoczynającym się tygodniu poznamy szereg istotnych publikacji z gospodarki krajowej. W trakcie dzisiejszej sesji oczy krajowych inwestorów zwrócone będą w kierunku zaplanowanego na godz. 9:00 odczytu przemysłowego indeksu PMI, gdzie wedle ankiety RTRS otrzymamy wartość nieznacznie niższą (51pkt.) niż w październiku (51,2pkt.). Dodatkowo w bieżącym tygodniu będziemy świadkami posiedzenia RPP (02-03.12), gdzie Rada najprawdopodobniej pozostawi stopy na aktualnych 2,00%.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy mało aktywny początek tygodnia na rynku złotego, gdzie najciekawszym wydarzeniem wydaje się potencjalna próba kontynuacji spadków na CHF na szerokim rynku, co mogłoby również znaleźć odzwierciedlenie w kwotowaniach CHF/PLN. USD/PLN i EUR/PLN wskazują na utrzymanie stabilizacji podczas gdy GBP/PLN w przypadku przełamania okolic 5,2360 PLN mógłby pokusić się o zejście do okolic 5,1870 PLN.

Konrad Ryczko