Środowy, poranny handel na rynku złotego przynosi kontynuację niskiej zmienności od początku tygodnia. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2190 PLN za euro, 3,3825 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,5048 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,65% w przypadku papierów 10-letnich.

Od początku tygodnia na rynku złotego obserwujemy niską zmienność i generalnie obniżoną aktywność inwestorów. Długi weekend w kraju przełożył się na spadek aktywności krajowych uczestników obrotu podczas, gdy szeroki rynek nie dostarczył impulsów do rozegrania polskiej waluty przez inwestorów zagranicznych. W konsekwencji na EUR/PLN oraz CHF/PLN jesteśmy świadkami utrzymania 3-tygodniowych konsolidacji. Kluczowy, w świetle ostatnich ruchów na rynku walutowym, USD/PLN po teście okolic 3,40 PLN za USD zanotował lekką korektę spadkową na bazie słabszych danych fundamentalnych z USA. Równocześnie warto zwrócić uwagę, iż końcówka tygodnia przyniesie nam publikacje istotnych wskazań makroekonomicznych, od których zależeć będzie najprawdopodobniej kolejny ruch ze strony RPP. W czwartek poznamy dane dot. inflacji CPI za październik, gdzie inwestorzy oczekują lekkiego pogłębienia deflacji do -0,4% r/r. W piątek natomiast otrzymamy wstępne dane dot. PKB w III kw. br., rynek oczekuje spadku dynamiki do zakresu 2,8% r/r z 3,0% r/r uprzednio.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. obrotów w handlu zagranicznym w I-IX zaprezentowane przez GUS. Urząd poda również przeciętne wynagrodzenie w III kw. br, a NBP zaprezentuje listopadową projekcję inflacyjną. Szczególnie interesująco prezentuje się ostatni podpunkt, gdyż na ostatnim posiedzeniu RPP, Rada podejmowała decyzję dysponując ww. dokumentem. Należy jednak pamiętać, iż jednym z głównych argumentów RPP za utrzymaniem stóp w XI były dokonane wcześniej cięcia.

Z rynkowego punktu widzenia płytki handel od początku tygodnia nie doprowadził do mocniejszych zmian w układzie sił na PLN. EUR/PLN oraz CHF/PLN w dalszym ciągu konsolidują (odpowiednio poniżej: 4,2330 PLN oraz 3,5115 PLN) podczas gdy USD/PLN oraz GBP/USD znajdują się w wyraźnych trendach wzrostowych. W przypadku zestawienia z dolarem amerykańskim nieudany test okolic 3,40 PLN sugeruje możliwe wystąpienie ruchu korekcyjnego na parze.

Konrad Ryczko