Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje i jest wyceniana powyżej 73 USD za baryłkę w reakcji na informacje o wstępnych badaniach, które pokazały, że obecnie stosowane szczepionki przeciwko Covid-19 są skuteczne na Omikron. To złagodziło obawy inwestorów o popyt na paliwa - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 73,08 USD, wyżej o 1,00 proc. W ciągu ostatnich 3 sesji WTI zyskała ponad 9 proc.

Brent na ICE w Londynie w dostawach na luty jest wyceniana po 76,47 USD za baryłkę, wyżej o 0,86 proc.

Inwestorzy przyjęli z ulgą dane, że stosowane obecnie szczepionki przeciwko koronawirusowi są również skuteczne, aby "zneutralizować" nowy szczep - Omikron.

Koncerny Pfizer Inc. i BioNTech SE poinformowały, że badania laboratoryjne wykazują, iż do zabezpieczenia się przed zakażeniem Omikronem może być potrzebne przyjęcie 3. dawki szczepionki, bo dwie dawki "mogą nie wystarczyć".

Wskazano też, że może mieć sens podawanie 3 dawki szczepionki "przypominającej" nawet wcześniej niż obecnie zalecane, a więc już 3 miesiące po przyjęciu pierwszych dwóch dawek.

Analitycy Citigroup obniżyli swoje prognozy ceny ropy Brent w 2022 r. o 2 USD na baryłce - do 69 USD za baryłkę. Eksperci Citi uzasadniają to obawami o nowy wariant koronawirusa - Omikron, chociaż jego wpływ może być mniej dotkliwy, niż wynikało z wcześniejszych reakcji rynków.

Tymczasem w USA zapasy ropy spadły w ub. tygodniu o skromne 241 tys. baryłek i wynoszą obecnie 432,87 mln baryłek - wynika z danych amerykańskiego Departamentu Energii (DoE).

Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 3,88 mln baryłek, czyli o 1,8 proc. do 219,3 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły zaś o 2,73 mln baryłek, czyli o 2,21 proc. do 126,61 mln baryłek - podał DoE. (PAP Biznes)