Dobra passa nie opuszcza PGNiG. Spółka odkryła właśnie nowe złoża gazu ziemnego na Podkarpaciu i już w przyszłym roku chce uruchomić na nich kopalnię. Z kolei pokłady gazu łupkowego w pomorskim Wejherowie mogą okazać się jednymi z największych w Polsce.

Nowe złoża gazu w Polsce

„Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, odkryło złoże gazu ziemnego na koncesji Zalesie-Jodłówka-Skopów w województwie podkarpackim. Wstępnie szacuje się, że zasoby gazu w odkrytym złożu kształtują się na poziomie kilku mld m sześc.” – podała spółka w komunikacie.

Dla porównania, według danych resortu gospodarki, zużycie krajowe gazu ziemnego w 2012 roku wyniosło 15,8 mld m sześc. W tym okresie wydobycie krajowe w przeliczeniu na gaz ziemny wysokometanowy osiągnęło 4,4 mld m sześc.

Jak podaje PGNiG, wyniki odwiertu Siedleczka 6K okazały się znacznie lepsze od pierwotnych założeń. Gaz, który popłynął z odwiertu jest wysokometanowy i nie zawiera szkodliwych substancji. Spółka prowadzi teraz prace dokumentujące odkryte zasoby i w najbliższym czasie ma zamiar przeprowadzić kilka otworów rozpoznawczo-eksploatacyjnych.

Złoża gazu na Podkarpaciu są tak obiecujące, że ich eksploatacja może ruszyć już w drugiej połowie 2015 roku. Przepływ gazu w pierwszym roku funkcjonowania nowej kopalni ma wynosić około 100 tys. m sześc. na dobę.

Wejherowo łupkami stoi

Dobre wieści płyną też z Pomorza. Jak donosi Gazeta Wyborcza, powołując się na nieoficjalne szacunki PGNiG, złoża gazu łupkowego pod Gniewinem znajdujące się na należącej do spółki koncesji Wejherowo mogą być trzecimi największymi w Polsce.

„Na razie nie ma co bawić się w takie rankingi. Ale fakt, że złoże jest duże, dobre kilka miliardów metrów sześciennych zasobów geologicznych” - mówi Przemysław Krogulec, ekspert PGNiG cytowany przez Gazetę Wyborczą. Ze złoża będzie można wydobyć około 30-40 proc. gazu. Eksploatacja rozpocznie się jednak dopiero za kilka lat.

PGNiG wykonał już 6 odwiertów poszukiwawczych w regionie Wejherowa. W tej chwili spółka prowadzi prace nad odwiertem Opalino-4. Wciąż jednak nie udało się zaobserwować stałego przepływu gazu łupkowego.

Według danych z 1 stycznia 2014 r., w Polsce obowiązują 94 koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów, w tym gazu łupkowego.

Zdaniem ministra środowiska, Macieja Grabowskiego, pierwszy odwiert gazu łupkowego o charakterze komercyjnym może zostać wykonany już w tym roku. Grabowski ocenia, że łączna liczba odwiertów wykonanych w tym roku może wynieść co najmniej 30. Jak na razie, zakończono prace nad 55 odwiertami.

>>> Polecamy: Łupkowy sukces koncernu San Leon. Komercyjny przepływ gazu coraz bliżej