Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego nie przyniosło bardziej znaczących zmian, jednak warto zwrócić uwagę na wyhamowanie wzrostów na USD/PLN w ślad za analogicznym ruchem na szerokim rynku (niemniej DXY przetestował 1-miesięczne maksima). W kraju byliśmy świadkami publikacji z zakresu zatrudnienia (0,7%) i wynagrodzenia (3,5%) za czerwiec, jednak zgodnie z założeniami zostały one względnie pominięte ponieważ już od dawna nie zawierają w sobie sygnałów narastającej presji inflacyjnej. Wydaje się, iż większe znaczenie miał wyższy odczyt inflacji bazowej (1,00% r/r), który potwierdził wcześniejszy sygnał z CPI. W szerszym ujęciu ostatnie dane nieznacznie zmniejszają presję na RPP na szybkie obniżki stóp procentowych, jednak rynek w dalszym ciągu wycenia taki ruch (o 25pb). Z punktu widzenia złotego możliwy spadek oczekiwań co do obniżek powinien dodatkowo wspierać wycenę polskiej waluty pozwalając inwestorom zagranicznym w dalszym ciągu wykorzystywać PLN jako jedną z atrakcyjnych lokat do tzw. „carry trade”.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. produkcji przemysłowej za czerwiec, gdzie inwestorzy oczekują wskazania na poziomie 4,0% r/r wobec 4,4% r/r uprzednio. Nie brak jednak głosów o możliwym słabszym odczycie z uwagi na wysoki próg bazy r/r oraz brak pozytywnego efektu sezonowego. Wydaje się, iż dzisiejsze dane będą uważnie śledzone przez rynek, gdyż dostarczą kolejnych sygnałów co do potencjalnych decyzji RPP w trakcie kolejnych miesięcy.

Z rynkowego punktu widzenie, zgodnie z wcześniejszymi prognozami, obserwujemy konsolidację na parach związanych z PLN z lekkim wskazaniem na próby umocnienia. Równocześnie w dalszym ciągu widoczny jest dość negatywny obraz techniczny na koszyku BOSSA PLN. Sygnałem do próby rozegrania mocniejszego złotego byłoby zamkniecie świecy dziennej poniżej 3,40 CHF/PLN oraz 4,1330 EUR/PLN. W przypadku USD/PLN oczekiwałbym ruchu korekcyjnego z okolic 3,0640 PLN.

Konrad Ryczko