Jak donosi gazeta Hunanribao, prof. Yuan przedstawił wyniki swoich prac nad odmianą genetyczną "super ryżu", który znany jest pod roboczą nazwą 63S/1128. To najbardziej wydajne na świecie zboże ma wysokość 120 cm, a w każdym kłosie 500 ziaren o wadze 15 gramów. Wskaźnik owocowania wynosi ponad 90 proc.
Obecnie opracowana odmiana daje plon 144 kwintale z hektara. Marzeniem 80-letniego naukowca jest opracować ryż o wydajności 150 kwintali i chce to zrobić w ciągu najbliższych 10 lat, zanim ukończy 90 lat.
Prof. Yuan zaprosił do współpracy genetyków z innych uniwersytetów. Razem z nimi próbuje skrzyżować z ryżem geny kukurydzy i sorgo, czyli roślin, które lepiej niż ryż wykorzystują efekt fotosyntezy.
Zespół badawczy, którym kieruje prof. Yuan od wielu lat prowadzi prace nad "super ryżem". W 1999 roku udało im się wyhodować odmianę o wydajności 105 kwintali z hektara, a w 2005 roku - 120 kwintali, co plasuje Chiny w czołówce światowej pod względem badań naukowych w tej dziedzinie.
Ryż jest podstawowym pokarmem dla ponad połowy ludności świata. Opracowanie bezpiecznej i wydajnej odmiany tego zboża ma wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa zaopatrzenia w żywność.
Największym producentem ryżu są Chiny, a na drugim miejscu znajdują się Indie. Oba te kraje produkują ponad połowę światowego ryżu. W Chinach powierzchnia upraw wynosi około 13,5 mln hektarów.