Na europejskich rynkach kapitałowych widać ożywienie, w Warszawie marazm. Z raportu firmy doradczej PwC wynika, że w pierwszym kwartale tego roku wartość pierwotnych ofert publicznych w Europie wyniosła 11 miliardów 400 milionów euro. Była więc wyższa niż wartość IPO w analogicznych kwartałach w ostatnich czterech latach razem wziętych.

Największą aktywność w pierwszych trzech miesiącach tego roku widać było tradycyjnie już na giełdzie w Londynie, gdzie z powodzeniem przeprowadzono 32 oferty o łącznej wartości blisko 6 miliardów euro. Na kolejnych miejscach uplasowały się: NYSE Euronext oraz NASDAQ OMX.

Jeśli chodzi o Warszawę, to w pierwszym kwartale wartość IPO na GPW w Warszawie wyniosła zaledwie 18 milionów euro, co plasuje polską giełdę na odległym miejscu wśród rynków europejskich. Wynik ten można tłumaczyć między innymi zmianami w Otwartych Funduszach Emerytalnych, jak też wydarzeniami za naszą wschodnią granicą.

W obliczu braku planowanych ofert prywatyzacyjnych grozi to utratą przez GPW miana jednego z najaktywniejszych rynków IPO w Europie.

Z raportu wynika poza tym, że zdołaliśmy jednak utrzymać drugie miejsce w Europie pod względem liczby debiutów - łącznie odnotowano ich 10 (2 na rynku głównym i 8 na NewConnect). Największym IPO w Warszawie była oferta spółki Vistal Gdynia o wartości 12,1 mln euro.