Koniec tygodnia na światowych rynkach finansowych został zdominowany przez informacje napływające zza Oceanu. Po publikacji raportu ADP, obrazującego liczbie osób zatrudnionych w sektorze pozarolniczym i prywatnym w Stanach Zjednoczonych, inwestorzy z uwagą oczekiwali na kolejne informacje z tamtejszego rynku pracy.

Jak wynika z danych opublikowanych podczas piątkowej sesji przez amerykański Departament Pracy, stopa bezrobocia w USA spadła z 6.7% w grudniu do 6.6% w styczniu. Znacznie słabsze od prognozowanych okazały się natomiast informacje o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, które w ostatnim miesiącu wyniosło 113K oraz sektorze prywatnym – 142K, podczas gdy analitycy spodziewali się jego wzrostu o odpowiednio 184K i 188K. Tymczasem za sprawą Republikanów, amerykański Senat po raz kolejny zablokował podjętą przez Demokratów próbę przywrócenia programu wspierającego długotrwale bezrobotnych, argumentując, że w rzeczywistości bardziej potrzebują oni stałej pracy, a nie zasiłków.

Początek tygodnia, ze względu na niewielką ilość planowanych publikacji, zapowiada się dosyć spokojnie. W ciągu dnia poznamy dane o dynamice produkcji przemysłowej we Francji (prognoza 0.1% m/m) oraz Włoszech (prognoza 0.2% m/m). Opublikowany zostanie również indeks zaufania inwestorów Sentix, obrazujący aktualne nastroje w strefie euro (prognoza 10.7 pkt).

dr Maciej Jędrzejak