Ze względu na zbliżające się posiedzenie ECB, podczas wtorkowej sesji uwagę inwestorów przyciągały wiadomości napływające ze Starego Kontynentu. Jak wynika z informacji opublikowanych przez federalny urząd pracy, liczba osób poszukujących pracy w Niemczech zmniejszyła się w ostatnim miesiącu o 15K.

Pozytywnym zaskoczeniem okazały się również dane obrazujące dynamikę niemieckiej sprzedaży detalicznej, która w listopadzie nieoczekiwanie wzrosła o 1.5% m/m, podczas gdy analitycy spodziewali się wyniku na poziomie 0.6% m/m. Z kolei w USA, po zatwierdzeniu przez Senat kandydatury Janet Yellen na nowego szefa Fed, rozpoczęła się dyskusja na temat wyzwań przed jakimi stanie następczyni Bena Bernanke – bez wątpienia najważniejszym z nich będzie dalsze ograniczenie programu luzowania ilościowego. Yellen, zajmująca od 2010 roku stanowisko wiceprezesa Rezerwy Federalnej, jest uznawana za współautorkę aktualnej polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych. Mimo to, zdaniem Baracka Obamy "(…) Janet będzie bronić amerykańskich pracowników i konsumentów, wspierać stabilność naszego systemu finansowego i pomagać utrzymać wzrost naszej gospodarki w nadchodzących latach".

Podczas dzisiejszej sesji zostaną opublikowane dane o dynamice sprzedaży detalicznej (prognoza: 0.2% m/m i 0.3% r/r) oraz stopie bezrobocia (prognoza: 12.1%) w Eurostrefie. Poznamy również nowe informacje o aktualnej sytuacji na amerykańskim rynku pracy.

dr Maciej Jędrzejak