Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło wyhamowanie trendu deprecjacyjnego trwającego od początku roku. Powiązać należy to ze wzrostem aktywności uczestników rynku po ostatniej przerwie związanej z końcówką roku. Dodatkowo uczestnicy rynku wskazują, iż na aktualnych poziomach pojawiać się zaczął popyt ze strony krajowych eksporterów. O ile w przypadku euro oraz amerykańskiego dolara obserwujemy ustabilizowanie kursu to para CHF/PLN znalazła się na najniższym poziomie od 2-tygodni. Ruch ten ma jednak podłoże zewnętrzna, gdzie wraz z poprawą globalnym wskaźników makro następuje odwrót od „bezpiecznej przystani” dodatkowo bronionej przez SNB. Impuls ten miał jednak dość dynamiczny charakter i najprawdopodobniej w kolejnych godzinach obserwować będzie korektę tego ruchu.

W trakcie dzisiejszej sesji zaplanowana została decyzja RPP w zakresie stóp procentowych. Podobnie jak większość uczestników rynku spodziewamy się, iż gremium pozostawi stopy na obecnym poziomie 2,5%. Tradycyjnie decyzja ta ogłoszona zostanie ok. godz. 12-13, natomiast na 16:00 zaplanowana została konferencja RPP. Mało prawdopodobnym jest, aby dzisiejsze posiedzenie RPP mogło w znaczący sposób wpłynąć na rynki, gdyż większość uczestników obrotu oczekuje pierwszych podwyżek dopiero w II połowie br. W przypadku rynku długu obserwujemy pozycjonowanie się pod jutrzejszą aukcję długu.

Z rynkowego punktu widzenia, zgodnie z wczorajszymi założeniami, strefa 4,1750-4,1810 PLN wyhamowała trend wzrostowy na parze, a w ciągu sesji widoczne były sygnały próby wygenerowania korekty. Scenariusz ten wydaje się wspierać układ kwotowań na koszyku BOSSA PLN, który przeszedł w stan konsolidacji blisko poziomu 100 pkt. W przypadku CHF/PLN kluczowym czynnikiem pozostają kwotowania EUR/CHF, jednak wydaje się, iż lokalnie możemy być świadkami odbicia do okolic 3,3785 PLN.

Konrad Ryczko