Wiele propozycji Giełdy Papierów Wartościowych w sprawie polityki inwestycyjnej OFE idzie w dobrym kierunku - ocenia wiceprezes Domu Inwestycyjnego Investors Tomasz Bardziłowski. Chodzi głównie o liberalizację regulacji.

Ekspert w rozmowie z IAR podkreśla, że to dobry czas na rozpoczęcie takiej dyskusji. Chodzi o odpowiedź na pytanie jak OFE powinny inwestować w przyszłości - do tej pory robiły to częściowo w polskie akcje i w obligacje skarbowe. Teraz, w te ostatnie już nie będą mogły.

Pojawia się zatem pytanie co w zamian - dodaje. Dlatego propozycja, by zwiększyć limity OFE na inne aktywa - na obligacje nieskarbowe: przedsiębiorstw, samorządów należy ocenić pozytywnie - ocenia Bardziłowski.

Zaskoczeniem dla niego jest za to propozycja, by OFE szybciej mogły zacząć inwestować za granicą. W jego opinii, pieniądze z Fundusz powinny służyć temu, by polskie przedsiębiorstwa miały kapitał na rozwój, na wzrost zatrudnienia. Dodaje, że "środki te mają dużo okazji do zarobku w Polsce".

GPW rekomenduje poza tym między innymi umożliwienie OFE inwestowania we wszystkie spółki notowane na rynku alternatywnym NewConnect. Uważa poza tym, że Fundusze powinny zyskać możliwość inwestowania w małe i średnie przedsiębiorstwa, a także firmy na wczesnym etapie ich rozwoju.