Wczorajszy dzień to decyzje banków centralnych. RPP utrzymały stopy procentowe na poziomie 2,5%, podobnie jak EBC, który nie zmienił 0,5% stóp. Obie instytucje podtrzymały deklaracje utrzymywania takich poziomów w najbliższym czasie. We Włoszech obecny akt kryzysów rządowych zakończył się bez wcześniejszych wyborów.

Zgodnie z przewidywaniami obserwatorów i zapowiedziami jej członków samej RPP nie zmieniła stóp procentowych na kończącym się wczoraj posiedzeniu. Dodatkowo co ważne w komunikacie podtrzymano deklaracje o utrzymaniu ich na niezmienionym poziomie co najmniej do końca bieżącego roku, czyli na kolejnych dwóch posiedzeniach.

Trochę niespodziewanie informacją dnia okazał się wczoraj raport ADP o zmianie zatrudnienia. Był on ważny z dwóch powodów po pierwsze wypadł istotnie gorzej od oczekiwań, gdyż stworzono według niego nie 180 tys. miejsc pracy jak oczekiwano a zaledwie 166 tys, a dodatkowo zrewidowano poprzedni odczyt o 17 tysięcy w dół. Efektywnie jest to informacja, że sektor prywatny stworzył w ciągu tych dwóch tygodni o przeszło 30 tysięcy miejsc pracy mniej niż oczekiwano,

We Włoszech senat udzielił votum zaufania dla rządu, kończąc na jakiś czas kryzys polityczny w tym kraju. Co ważne Lud Północy, który owy kryzys wywołał poparł rząd. Nie wykluczone jednak, że w ciągu najbliższych tygodni temat powróci.

Również wczoraj miało miejsce posiedzenie EBC. Zgodnie z oczekiwaniami pozostawiono stopy procentowe na poziomie 0,5%. W komunikacie do decyzji podkreślono, że poziom ten lub niższy będzie utrzymywany w najbliższym czasie. deklaracje wprowadzenia LTRO były równie ogólne co na poprzednich posiedzeniach.

To uspokoiło inwestorów i dało sygnał do przenoszenia się z dolarów na euro. Ruch ten był wyczekiwany od dłuższego i spowodowany raczej impasem w stanach niż danymi makro i konferencją Mario Draghiego. W efekcie kurs wybił się z dwutygodniowej konsolidacji i dotarł do dawno nie oglądanych poziomów 1.3600.

W kontekście wczorajszych danych z rynku pracy szczególnie warto obserwować dzisiejsze odczyty nowo zarejestrowanych bezrobotnych i osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych publikowane zwyczajowo o godzinie 14:30. Oprócz tego między godziną 9:45 a 10:00 poznamy odczyty wskaźnika PMI dla usług, natomiast odczyt ten w przypadku usług nie jest tak istotny dla rynków jak w przypadku przemysłu. Nie zmienia to faktu, że obserwatorzy oczekują niemal 1,5 pkt wzrostu w strefie euro, co niekoniecznie musi okazać się prawdą.

Maciej Przygórzewski, Internetowykantor.pl