W piątek opublikowano odczyt inflacji konsumenckiej dla Polski. Utrzymany został zgodnie z oczekiwaniami poziom 1,1%. Odczyt ten z jednej strony nie zachwycił osób oczekujących przyspieszenia w polskiej gospodarce, którego sygnałem byłaby rosnąca inflacja. Z drugiej strony gdyby inflacja znów zaczęła spadać, z pewnością pojawiłby się temat redukcji stóp procentowych przez RPP.

W niedzielę na rynki trafiła rezygnacja o rezygnacji Lawrence’a Summersa z wyścigu o fotel prezesa FED. Wedle oceny obserwatorów był on dotychczas głównym faworytem. Jeżeli wierzyć spekulacjom, obecnie liderem stała się Janet Yellen, obecna wiceszefowa FED. W kolejce oczywiście jest jeszcze wiele innych osób, w tym z tych najbardziej znanych sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych w gabinecie Baracka Obamy Timothy Garthner.

Co to tak realnie zmienia? Poglądy pani Yellen uchodzą za bardziej gołębie od poglądów pana Summera, co nie zmienia faktu, że obojgu im było daleko do jastrzębich wizji. Taka zmiana może sugerować, że program QE3 potrwa jednak dłużej co nie umknęło uwadze inwestorów. Rynki zareagowały na to optymistycznie.

W Bawarii odbyły się wybory do lokalnego parlamentu. Co prawda wygrała CSU, zdobywając większość, ale koalicyjne FDP nie złamało progu wyborczego co sugeruje, że po niedzielnych wyborach do Bundestagu możemy mieć u naszego zachodniego sąsiada festiwal budowania koalicji większościowej.

W środę poznamy kolejny odcinek serialu o kończeniu programu luzowania ilościowego. Rynki od dawna spodziewały się zmniejszenia jego skali we wrześniu. Właściwie na rynku panuje konsensus, że do redukcji dojdzie, pozostaje pytanie jak mocnej. Wcześniej mówiło się o redukcji z 80 mld miesięcznie na 70-75 mld, natomiast w obliczu słabszych danych makroekonomicznych zza oceanu i potencjalnie bardziej gołębiej polityki FED zakres redukcji może się zmniejszyć.

W dniu dzisiejszym brakuje naprawdę ważnych odczytów makroekonomicznych, a te co są najprawdopodobniej i tak utoną w spekulacjach o następcach Bena Bernanke na fotelu szefa FED czy też dyskusji o przyszłości QE3.

Maciej Przygórzewski - Senior FX Dealer w Internetowykantor.pl