W Europie, środowa sesja rozpoczęła się od opublikowania informacji o sytuacji za Odrą. Na półtora tygodnia przed wyznaczonym terminem wyborów parlamentarnych, spada poparcie dla rządzącej koalicji CDU/CSU, rośnie natomiast dla opozycyjnej partii SPD – wynika z przeprowadzonego przez instytut Forsa sondażu.

W ciągu dnia uwagę inwestorów przyciągnęły również wiadomości napływające z Wielkiej Brytanii, gdzie liczba złożonych wniosków o zasiłki wyniosła -32.6K, natomiast stopa bezrobocia spadła do 7.7%. Lepsze od prognozowanych dane pozytywnie wpłynęły na umocnienie wartości brytyjskiej waluty – kurs GBP/USD osiągnął wczoraj poziom 1.5826. Dla ekonomistów znad Wisły istotne były także informacje o sierpniowym saldzie rachunku bieżącego w Polsce, które wyniosło -178 mln euro. Po raz pierwszy od kilku dni, na dalszy plan zeszły natomiast informacji związane z sytuacją w Syrii. Inwestorzy z ulgą przyjęli ostatnie wypowiedzi Baracka Obamy, uznając je za zapowiedź wycofania się USA z planów interwencji zbrojnej. W efekcie cena ropy Brent powróciła do sierpniowych poziomów – 111.4 dolarów za baryłkę.

Podczas dzisiejszej sesji uwagę inwestorów przyciągną informacje dotyczące sytuacji na europejskim rynku pracy. Przed południem wystąpi szef ECB – Mario Draghi. We Włoszech w dalszym ciągu będzie trwać debata nad pozbawieniem mandatu senatorskiego Silvio Berlusconiego. Z USA napłyną natomiast informacje o dynamice wskaźników cen produkcyjnych (prognoza 0.1% m/m oraz 1.3% r/r) oraz sprzedaży detalicznej (prognoza 0.3% m/m).

dr Maciej Jędrzejak