Jak radziły sobie fundusze inwestycyjne w sierpniu 2013 r. / Dziennik Gazeta Prawna
Na drugiej pozycji umocniło się Copernicus TFI, które specjalizuje się w zamkniętych funduszach inwestycyjnych, zaś miejsce trzecie zajęło Quercus TFI.
Idea, która miesiąc temu zajmowała przedostatnie miejsce w naszym rankingu, tym razem zamyka stawkę. Podobnie jak przez większość tego roku. Ponownie okazała się najsłabszym towarzystwem, chociaż niektóre z jej funduszy w zeszłym miesiącu wypracowały najlepsze wyniki inwestycyjne w swojej kategorii. Tak było w przypadku: Idea Zmiennego Zaangażowania (najlepszy wśród funduszy aktywnej alokacji), Idea Surowce Plus (wśród funduszy zagranicznych akcji sektorowych), Idea Obligacji (krajowych funduszy dłużnych) i Idea Pieniężny (pieniężnych i gotówkowych). Ideę gubią jednak rezultaty osiąganie przez pozostałe fundusze, a przede wszystkim stopy zwrotu w dłuższych okresach, kiedy to towarzystwo miało fatalne wyniki inwestycyjne.
Najwyższą średnią stopę zwrotu w sierpniu uzyskały fundusze inwestujące w polskie akcje, w szczególności w walory małych i średnich spółek. Przeciętna zyskowność w tym przypadku wyniosła prawie 4,8 proc., wśród funduszy szerokiego rynku przekroczyła 3,5 proc. Nieźle wypadły również fundusze mieszane oraz absolutnej stopy zwrotu i aktywnej alokacji.
Miniony miesiąc do udanych zaliczyć będą mogli przede wszystkim ci inwestorzy, którzy postawili na fundusze inwestujące w złoto. Ponad 10-proc. stopę zwrotu w zeszłym miesiącu miał Quercus Gold lev. W pierwszej piątce funduszy z najlepszymi wynikami znalazł się również inny inwestujący w ten kruszec fundusz – Investor Gold Otwarty, który zarobił blisko 6 proc.
O wynikach inwestycyjnych sierpnia szybko będą chcieli zapomnieć zaś ci, którzy wybrali fundusze akcji tureckich. Zamknęły one zeszły miesiąc z najgorszymi rezultatami inwestycyjnymi na całym rynku. Fundusz Arka BZ WBK Akcji Tureckich stracił w sierpniu ponad 14,8 proc., Quercus Turcja – więcej niż 13,5 proc., zaś Investor Turcja – prawie 11,8 proc. To przede wszystkim pokłosie napiętej sytuacji wokół graniczącej z Turcją Syrii.