Bieżący tydzień na rynkach wielu surowców rozpoczął się od spadków. Niemniej jednak, indeksowi CRB udało się wyjść na plus – jego wartość wzrosła o 0,20% do poziomu 293,07 pkt. Zwyżka ta wynika z wyraźnej przewagi strony popytowej na rynkach praktycznie kilku towarów, w tym kukurydzy, soi, pszenicy, kawy i kakao.

Pogorszenie jakości amerykańskiego zboża

Liderem zwyżek była wczoraj kukurydza, która podrożała o ponad 4%. Niewiele mniejszą zniżkę zanotowały ceny soi – o ponad 3%.

Wzrosty te były rezultatem trudnej sytuacji pogodowej w USA, która wpłynęła na jakość uprawianych tam zbóż. W poniedziałek amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podał, że w dniu 18 sierpnia (miniona niedziela) 61% upraw kukurydzy w USA znajdowało się w dobrej lub bardzo dobrej kondycji. Jest to spadek w porównaniu z poprzednim tygodniem, w którym udział ten wyniósł 64%.

W ubiegłym tygodniu pogorszyła się także jakość uprawianej w USA soi. Według USDA, w niedzielę 62% amerykańskiej soi było w dobrej lub bardzo dobrej kondycji, podczas gdy tydzień wcześniej udział ten wynosił 64%.

Wysokie temperatury powietrza i niedostatek deszczu w kolejnych dniach mogą nadal wpływać na jakość uprawianych w USA zbóż. Dotyczy to w szczególności soi, bowiem to zboże znajduje się obecnie w mało odpornej na warunki atmosferyczne fazie wzrostu. Odporność kukurydzy na warunki pogodowe jest większa, bowiem to zboże znajduje się w bardziej zaawansowanej fazie wzrostu.

Dzisiaj rano zarówno notowania kukurydzy, jak i soi, kierują się w dół, odreagowując część wczorajszych zwyżek. Zresztą, potencjał wzrostu cen obu zbóż jest ograniczony ze względu na duże prawdopodobieństwo realizacji rekordowych zbiorów i uzupełnienia zapasów kukurydzy i soi w USA, obecnie znajdujących się na bardzo niskim poziomie. Ponadto, warto pamiętać, że amerykańskie zboża i tak są droższe od konkurencyjnych zbóż z rejonu Morza Czarnego czy Ameryki Południowej.

Duży popyt na rosyjską pszenicę

Po delikatnym ubiegłotygodniowym ruchu w górę i wczorajszym wzroście, dzisiaj spadają także notowania pszenicy. W przypadku tego zboża Stany Zjednoczone nie są tak kluczowym producentem jak w przypadku kukurydzy i pszenicy, bowiem sporą część podaży generują inne regiony świata – Unia Europejska, Rosja, Australia, niektóre kraje Azji, itd.

Rosja – jeden z kluczowych producentów i eksporterów pszenicy – w tym roku ma zamiar wyprodukować aż o jedną trzecią zboża więcej niż w ubiegłym sezonie. Ten scenariusz ma duże szanse na realizację, bowiem zebrano już sporo zboża z blisko połowy zasianego areału. W sierpniu eksport pszenicy z Rosji istotnie wzrósł i to właśnie zagraniczny popyt na rosyjską pszenicę nieco wywindował cenę zboża.

Niemniej jednak, długoterminowy trend na rynku pszenicy pozostaje spadkowy, a w krótkim terminie barierą dla popytu jest opór w okolicach 658 USD za 100 buszli.

Upały w USA podtrzymują wzrost cen gazu

Wczoraj wzrosła także cena amerykańskiego gazu ziemnego. Notowania tego surowca wzrosły o niemal 3%, przede wszystkim ze względu na korzystną dla kupujących sytuację pogodową w USA. Tamtejsi meteorolodzy zapowiadają bowiem, że ostatnia dekada sierpnia będzie w USA gorąca, co zapewne zwiększy popyt na gaz ziemny używany w celach klimatyzacyjnych.

Dzisiaj rano wzrost notowań gazu ziemnego wyhamował. Nadal jednak notowania surowca utrzymują się niedaleko wczorajszych maksimów, w rejonie 3,45-3,46 USD za mln BTU. Najbliższym istotnym technicznym poziomem oporu są okolice 3,49-3,52 USD za mln BTU.

Dorota Sierakowska