Perspektywa ograniczenia przez Fed programu QE3 będzie tworzyć negatywną presję w notowaniach walut rynków wschodzących, przez co mało prawdopodobny jest szybki powrót kursu EURPLN pod kluczową barierę 4,20, uważają analitycy.

Przedstawione wczoraj lepsze od prognoz cotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy na temat nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zwiększyły obawy rynku przed gwałtownym ograniczeniem programu skupu aktywów (QE3) przez Fed, co zaszkodziło walutom krajów wschodzących w tym złotemu, uważają analitycy Raiffeisen Polbanku.

Kurs EUR/PLN chwilowo wzrósł ponad poziom 4,2350, a dzisiejszą sesję europejską rozpoczyna nieco poniżej 4,2250.

"Choć do obecnych zmian na rynku złotego, ze względu na obniżoną płynność nie powinno się przykładać zbyt dużej wagi, to jednak fundamentalna podstawa tego ruchu sprawia, że nie można go lekceważyć. W krótkim terminie perspektywa ograniczenia przez Fed QE3 będzie tworzyć negatywną presję w notowaniach walut rynków wschodzących, przez co mało prawdopodobny jest szybki powrót kursu EUR/PLN pod kluczową barierę 4,20. Za większą należy obecnie uznać szansę na ruch w kierunku 4,26" - zaznaczają analitycy Raiffeisen.