Dobre dane z amerykańskiej gospodarki zgodnie z oczekiwaniami przyniosły wzrost zmienności na rynkach ryzykownych aktywów, w tym także na polskim złotym. Po publikacji raportu ADP na temat zmiany zatrudnienia w lipcu i danych o PKB w II kwartale w Stanach Zjednoczonych na rynku zaobserwowaliśmy silne umocnienie dolara w stosunku do większości walut, a więc także do polskiego złotego.

Wg. raportu ADP zatrudnienie w USA w lipcu wzrosło o 200 tys., podczas gdy konsensus rynkowy kształtował się na poziomie 180 tys. Równie zaskakujący okazał się odczyt dynamiki PKB w II kwartale, która wyniosła 1,7% w ujęciu annualizowanym (rynek oczekiwał 1%). Dane te wskazują, że sytuacja na rynku pracy się poprawia, a cała gospodarka zaczyna coraz szybciej rosnąć. Tym samym prawdopodobieństwo utrzymywania QE3 przez Rezerwę Federalną, dłużej od rynkowych oczekiwań, jest coraz niższe. To zaś przekłada się na rosnące rentowności w USA i silniejszego dolara.

Dziś o godz. 20:00 opublikowany zostanie jeszcze komunikat po posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego. Po dzisiejszym spotkaniu nie będzie konferencji szefa Fed, dlatego naszym zdaniem nie dojdzie na nim do istotnych zmian. Możliwa jednak jest zmiana tonu komunikatu, która może wpłynąć na oczekiwania co do kolejnego ruchu, np. ograniczenia QE we wrześniu. Dziś poza publikacją komunikatu po posiedzeniu FED, poznamy jeszczecodczyt indeksu Chicago PMI.

Obecnie kurs USDPLN kształtuje się na poziomie 3,20, EURPLN 4,23, GBPPLN 4,85, CHFPLN 3,43.

Paweł Kordala