Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi stabilizację kwotowań polskiej waluty w rejonie piątkowych zamknięć. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2285 PLN za euro, 3,1860 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4313 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą aktualnie 4,001% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie 4-sesje na rynku złotego przebiegają pod znakiem konsolidacji powyżej wsparcia na 4,20 EUR/PLN. Inwestorzy wyczekują przede wszystkim mocniejszych impulsów z rynku bazowego dość skutecznie ignorując krajowe czynniki. W piątek sejm znowelizował ustawę o finansach publicznych, zawieszając na dwa lata pierwszy próg ostrożnościowy na poziomie 50 procent relacji długu publicznego do Produktu Krajowego Brutto (PKB), jednak brak było wyraźnej reakcji na notowaniach złotego. Powodem takiego zachowania kursu jest okres wakacyjny zwyczajowo charakteryzujący się wyraźnym spadkiem aktywności uczestników obrotu. Ostatnie kilkanaście sesji na rynku złotego mija pod znakiem dyskontowania zmian kwotowań eurodolara, jednak test wsparcia na 4,20 EUR/PLN pokazał, iż w świetle ewentualnych działań ze strony FED w kolejnych miesiącach inwestorzy niechętni są do nabywania polskiej waluty poniżej ww. zakresu. Kluczowym wydarzeniem rozpoczynające się tygodnia będzie najprawdopodobniej posiedzenie FED, które może istotnie odbić się na wycenach walut EM.

W rozpoczynającym się tygodniu jedyną wartą wzmianki publikacją fundamentalną będzie czwartkowy (1 sierpień) odczyt przemysłowego indeksu PMI dla gospodarki polskiej. Ostatnie trzy wskazania pokazały sukcesywny wzrost wskaźnika wyprzedzającego (odpowiednio: 46,9pkt. 48 pkt., oraz 49,3 pkt.) stąd część zakłada, że lipcowy odczyt może przynieść próbę wyjścia powyżej kluczowej granicy 50 pkt. W szerszym ujęciu najważniejszym wydarzeniem będzie jednak posiedzenie FED i kolejne wskazówki co do utrzymania programu QE w kolejnych miesiącach. W poprzednim tygodniu pojawiły się plotki (WSJ), iż FED może zmienić komunikat w kierunku podkreślenia, że stopy pozostaną na ultra niskich poziomach jeszcze przez długi czas.

Z rynkowego punktu widzenia przejście w stan konsolidacji powyżej wsparcia na 4,20 EUR/PLN połączone z próbą realizacji mocniejszej korekty na rynku bazowym sugeruje, iż może dojść do dalszej realizacji zysków na złotym przed środowym posiedzeniem FOMC. Oporami przed osłabieniem złotego pozostają okolice 4,25 EUR/PLN oraz 4,27 PLN.

Konrad Ryczko