Piątkowa sesja na rynku walutowym zapowiada się spokojnie, a złoty będzie przebywał w wąskim pasmie wahań. Zdaniem analityków rodzima waluta będzie dziś podążać za kursem euro/dolara.

"Wczorajsza sesja na rynku złotego upłynęła w wąskim paśmie wahań i dziś nie dostrzegam wydarzeń, które mogłyby ten stan zmienić. Wobec braku impulsów ze strony kalendarium makroekonomicznego, kurs złotego prawdopodobnie będzie naśladować zmianę kursu euro względem dolara" - powiedział główny ekonomista DZ Bank, Janusz Dancewicz.

Według niego komentarze ministra Rostowskiego dotyczące OFE („są inne propozycje, których całkowicie nie odrzuciliśmy, jak na przykład pełna likwidacja OFE, czy ich tak zwane wygaszanie") lub wejścia Polski do strefy euro ("Wydaje mi się, że 10 lat to realistyczny termin, może to nastąpić nieco szybciej") raczej nie będą mieć znaczenia dla rynku walutowego.

"Dane opublikowane wczoraj w USA wywołały większą reakcję jedynie na parze USDJPY, ale wczorajszy wzrost kursu został szybko zniwelowany podczas tokijskiej części sesji. Dziś trudno oczekiwać przełomu na rynkach – prawdopodobnie czeka nas kontynuacja trendów wyznaczonych na otwarciu sesji w Azji (niewielki wzrost EURUSD, umocnienie jena przed wyborami w Japonii)" - dodał analityk.

W jego ocenie wzrost euro można tłumaczyć poluzowaniem kryteriów kredytowych papierów ABS przyjmowanych przez ECB jako zabezpieczenie transakcji z bankiem centralnym (mniejsze dyskonto, dopuszczenie papierów o ratingu A zamiast AAA), co może poprawić przepływ kredytu w europejskim systemie bankowym.

W piątek, ok. godz. 9:20 jedno euro kosztowało 4,2363 zł, a dolar 3,32253 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,3135.