Kurs EUR/PLN w bardzo szybkim tempie wykonał ruch o przeszło 4 grosze w górę na fali spekulacji o kolejnej obniżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) na majowym spotkaniu. Jednocześnie, euro do dolara jest dość stabilne przy poziomie 1,30, podczas gdy największe banki komercyjne zmieniają prognozy, oczekując cięcia stóp przez Europejski Bank Centralnym (EBC) na najbliższym posiedzeniu.

Złoty reaguje na fakt, że, w perspektywie słabszych danych ekonomicznych i niskich oczekiwań inflacyjnych, RPP ma pole do dalszych obniżek stopy referencyjnej. "To, co sugerowały niskie rentowności polskiego długu, obecnie przekłada się na rynek walutowy, a niektórzy inwestorzy widzą możliwość umocnienia EUR/PLN do poziomu 4,20. W mojej ocenie, taki scenariusz jest możliwy dopiero po silnym przełamaniu w górę kursu 4,1580, który pełni rolę krótkoterminowego poziomu oporu" - uważa Marcin Niedźwiecki, specjalista rynku CFD i Forex w City Index.

EUR/USD natrafił na dość silny opór przy 1,32, a dodatkowo ten poziom zbiegł się z wypowiedziami prezesa Bundesbanku, który zasugerował obniżkę stóp procentowych przez EBC. Według Marcina Niedźwieckiego, rynek dalej spekuluje na temat cięcia stóp procentowych, co spowodowało dalsze osuwanie się kursu EUR/USD w okolicę 1,30. Konsensus rynkowy dotyczący oczekiwań, co do polityki monetarnej EBC, zmienił się z dość neutralnego na bardziej gołębi i obecnie spodziewana jest obniżka o 25 pkt bazowych.

"Dziś rynek może nieznacznie reagować na protokół z posiedzenia RPP, aczkolwiek do końca tygodnia najistotniejsze będą dane dotyczące dynamiki PKB za pierwszy kwartał Wielkiej Brytanii i USA" - twierdzi analityk City Index.