Złoty reaguje na fakt, że, w perspektywie słabszych danych ekonomicznych i niskich oczekiwań inflacyjnych, RPP ma pole do dalszych obniżek stopy referencyjnej. "To, co sugerowały niskie rentowności polskiego długu, obecnie przekłada się na rynek walutowy, a niektórzy inwestorzy widzą możliwość umocnienia EUR/PLN do poziomu 4,20. W mojej ocenie, taki scenariusz jest możliwy dopiero po silnym przełamaniu w górę kursu 4,1580, który pełni rolę krótkoterminowego poziomu oporu" - uważa Marcin Niedźwiecki, specjalista rynku CFD i Forex w City Index.

EUR/USD natrafił na dość silny opór przy 1,32, a dodatkowo ten poziom zbiegł się z wypowiedziami prezesa Bundesbanku, który zasugerował obniżkę stóp procentowych przez EBC. Według Marcina Niedźwieckiego, rynek dalej spekuluje na temat cięcia stóp procentowych, co spowodowało dalsze osuwanie się kursu EUR/USD w okolicę 1,30. Konsensus rynkowy dotyczący oczekiwań, co do polityki monetarnej EBC, zmienił się z dość neutralnego na bardziej gołębi i obecnie spodziewana jest obniżka o 25 pkt bazowych.

"Dziś rynek może nieznacznie reagować na protokół z posiedzenia RPP, aczkolwiek do końca tygodnia najistotniejsze będą dane dotyczące dynamiki PKB za pierwszy kwartał Wielkiej Brytanii i USA" - twierdzi analityk City Index.