Od rana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych pracuje nowy system Transakcyjny "UTP". Zastąpił on dotychczasowy "Warset". Póki co, nowy system sprawuje się bez zarzutu.

Przedstawiciele giełdy zapewniają, że zlecenia są przyjmowane na bieżąco i nie ma żadnych informacji o zakłóceniach. Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik GPW Błażej Karwowski, nowy system nie oznacza dla inwestorów indywidualnych dużych zmian. System jest bardziej przyjazny ze względu na nowe funkcje zleceń. Wiele wskazuje też na to, że działa szybciej i sprawniej. Rzecznik zastrzega jednak, że dla inwestorów, którzy tylko od czasu do czasu grają na giełdzie, zmiany nie będą odczuwalne.

Także od dziś obowiązuje nowy czas sesji. W przypadku rynku akcji został on skrócony o pół godziny. W tej chwili notowania zamykane są o 17:05.

Reklama

Błażej Karwowski tłumaczy, że wnioskowały o to domy maklerskie. Argumentowały, że nie ma dla nich żadnych korzyści z tytułu dłuższej sesji. Za to dłuższa sesja oznacza dodatkowe koszty. Zarząd giełdy uwzględnił te postulaty.

Jutrzejsza sesja na GPW nie odbędzie się. Przerwa będzie wykorzystana na ewentualną korekty nowego systemu.