Zgodnie z przewidywaniami większości obserwatorów Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się, kolejny już miesiąc z rzędu, na obniżenie stóp procentowych o 0,50%, z 3,75% do 3,25%, kontynuując tym samym luzowanie polityki pieniężnej.

W sytuacji, gdy spada wzrost gospodarczy, rośnie bezrobocie, a ostatni odczyt inflacji wynosi zaledwie 1,7% obniżanie stóp procentowych nie powinno dziwić, nawet jeżeli niemal wszyscy spodziewali się mniejszej obniżki. Co więcej, jeżeli sytuacja w gospodarce się nie poprawi można się spodziewać kolejnej decyzji w najbliższych miesiącach. Decyzja ta powinna cieszyć kredytobiorców, gdyż obniży im kolejne raty. Nie jest jednak dobrą wiadomością dla posiadaczy lokat o zmiennym oprocentowaniu. Stopy procentowe wpływają także na kurs walutowy. Im niższe stopy tym waluta mniej atrakcyjna, gdyż mniej opłaca się w nią inwestować.

Ile realnie spadną raty kredytów? Można z pewnym przybliżeniem założyć, że dzisiejsza decyzja RPP pozostawi w kieszeniach osób mających kredyt w złotówkach dodatkowo około 400 zł rocznie na każde 100 tys. złotych kredytu, czyli ponad 30 zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę, że to już piata z kolei decyzja RPP o obniżce stóp, każda rata kredytu złotowego powinna spaść w sumie o około100zł na każde 100tys. złotych kredytu, co z pewnością jest zauważalne w domowych budżetach. Temat obniżek nie dotyczy tylko kredytów hipotecznych, ale również oprocentowania innych pożyczek w tym m. in. kart kredytowych, jednakże tutaj efekt nie będzie aż tak łatwo zauważalny.

Maciej Przygórzewski, FX dealer Internetowykantor.pl