Mario Draghi, szef EBC, przebywający z wizytą w Hiszpanii, znacząco poprawił nastroje inwestorów podkreślając postęp tego kraju w zakresie reform gospodarczych, jakie dokonały się tam od listopada 2011 roku. – „Hiszpania jest na dobrej drodze do uzdrowienia swojej gospodarki. Wsparcie dla banków już teraz pokazuje pozytywne efekty. Przyjedźcie i zobaczcie ten ogromny wysiłek!” – powiedział Draghi. Optymistyczna konstatacja prezesa ECB spowodowała spadek awersji do ryzyka i wzrost EURUSD o ponad 100 pipsów.

Poza informacjami płynącymi ze światowych banków centralnych, istotną rolę odegrał również odczyt danych z Wielkiej Brytanii. Wskaźnik cen produkcyjnych wzrósł tam o 1.8 % wobec 0.5% w ubiegłym roku, a wskaźnik cen detalicznych wzrósł o 3.3% wobec 3.1% w zeszłym roku.

Dzisiejsza sesja to przede wszystkim kolejne informacje z rynku brytyjskiego oraz PMI Unii Europejskiej. Znacząco lepsze prognozy wskazują na wzmocnienie siły kupujących. Inwestorzy jednak, powinni mieć na uwadze raport o inflacji, który zostanie przedstawiony dziś przez Mervyna Kinga – przewodniczącego BoE. Zatem ciąg dalszy przedstawienia teatralnego z bankami centralnymi w rolach głównych trwa…

Maciej Jędrzejak