Wczoraj zgodnie z przewidywaniami RPP w komunikacie o godzinie 13:00 poinformowała o obniżeniu stóp procentowych o 0,25%. Była to decyzja zgodna z oczekiwaniami większości ekonomistów. Powodem takich oczekiwań była seria słabszych danych dla polskiej gospodarki i spadająca inflacja. Ze względu na słabość tych odczytów, część analityków spodziewała się nawet mocniejszego ruchu i obniżki o 0,50%. Dowodem na to był ruch na rynku walutowym po ogłoszeniu decyzji, kiedy to złoty umacniał się względem głównych walut.

Komunikat RPP nie daje jednoznacznych wskazówek co do decyzji na marcowym posiedzeniu. Z jednej strony utrzymane zostało łagodne stanowisko samej rady, z drugiej strony wycięto z niego zdanie, że władze monetarne nie wykluczają dalszego łagodzenia nastawienia. Rynki odczytały to jako zapowiedź wstrzymania serii obniżek i złoty umacniał się. Bardzo ważne dla tej decyzji będą nadchodzące odczyty danych makroekonomicznych dla Polski. Tak długo jak gospodarka będzie zwalniać a inflacja będzie utrzymywać się w celu inflacyjnym jest miejsce na stymulowanie gospodarki tanim pieniądzem i można oczekiwać kolejnych decyzji. Nawet jeśli nie będzie ich w marcu to wielu analityków spodziewa się kolejnej obniżki w ciągu 3 miesięcy i być może jeszcze jednej do końca roku. Wstrzymanie podwyżek z pewnością wpłynie na umocnienie się złotówki.

Dane o stopach procentowych przykryły, mający w tym samym czasie miejsce, amerykański, bardzo korzystny, odczyt dotyczący wniosków o kredyt hipoteczny. Dzisiejszy dzień będzie wyjątkowo ciekawy. Odbędzie się aukcja hiszpańskiego długu, której efekt przy obecnym zamieszaniu z zarzutami skierowanymi na urzędującego premiera nie jest jednoznaczny. Natomiast o godzinie 14:30 ma miejsce konferencja Mario Draghiego po posiedzeniu EBC. Historycznie wypowiedzi szefa banku miały istotny wpływ na zachowanie rynków i tym razem można się spodziewać zwiększonej zmienności w trakcie tego wystąpienia. Oglądając wystąpienie warto na chwilę rzucić okiem na dane zza oceanu, gdyż o tej samej godzinie opublikowana zostanie liczba nowozarejstrowanych bezrobotnych.

Maciej Przygórzewski - Dealer walutowy w Internetowykantor.pl