Para EURUSD po raz pierwszy od listopada przebiła się przez poziom 1.3500, amerykańskie indeksy poprawiły 5-letnie maksima, nie gorzej radzą sobie największe parkiety w Europie i Azji. Obserwujemy również dynamiczne odbicie cen surowców, ropa Crude osiągnęła poziom powyżej 97$ za baryłkę.

Całe to zakupowe szaleństwo ma miejsce tuż przed dzisiejszym posiedzeniem FOMC i w oczekiwaniu na gołębi komunikat. Aż strach pomyśleć, co mogłoby się stać w przypadku dojścia do głosu przez jastrzębie…

Zanim jednak o 20:15 decyzję o poziomie stóp procentowych podejmie FED czeka nas kilka innych bardzo istotnych publikacji. Zaczniemy o 11:00 od indeksu nastrojów gospodarczych w strefie euro, które mają potwierdzić oczekiwane przez rynek odbicie i powrót wzrostu gospodarczego. Następnie uwaga inwestorów przeniesie się za ocean i o 14:15 poznamy raport ADP z rynku pracy, czyli prognozę piątkowych Non-Farm Payrolls. O 14:30 natomiast ukaże się pierwsza prognoza amerykańskiego PKB za IV kwartał 2012. W przypadku obu publikacji spodziewane są odczyty znacznie niższe od poprzednich.

Maciej Jędrzejak