Początek tygodnia na złotym przebiega pod znakiem stabilizacji wyceny polskiej waluty w rejonie maksimów wypracowanych podczas piątkowej sesji.

Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,169 PLN za euro, 3,097 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,336 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu nieznacznie wzrosły i wynoszą aktualnie 3,929% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilka sesji na rynku złotego przebiega pod znakiem spekulacji związanych z potencjalnym lutowym dalszym dostosowaniem polityki monetarnej w Polsce. Ostatnie wskazania makroekonomiczne (sprzedaż detaliczna za styczeń oraz produkcja przemysłowa za grudzień) skutecznie zwiększyły oczekiwania na to, iż podczas kolejnego posiedzenia RPP (19 lutego) stopa procentowa zostanie obniżona do poziomu 3,75%. Scenariusz taki wspierany jest przez wypowiedzi strony rządowej, która pośrednio sugeruje, iż cykl ten powinien trwać. Również część przedstawicieli RPP wskazuje, że ciągle istnieje miejsce do nieznacznych obniżek. Potencjalna realizacja takiego scenariusza przyczynia się do utrzymania presji podażowej na złotym przy jednoczesnym nieznacznym umocnieniu polskiego długu. Ostatnie kilka sesji na rynku polskiej waluty przyniosło znaczne dynamiczne osłabienie złotego, stąd zasadnym wydają się oczekiwania co do możliwości wygenerowania mocniejszej korekty ostatnich spadków.

Złotemu szkodzą jednak również nastroje związane z walutami CEE, gdzie trwa odpływ kapitałów z węgierskiego forinta ponieważ inwestorzy obawiają się marcowej zmiany prezesa MNB oraz kontynuowania cyklu luzowania. Dodatkowo większość aktywów wyraźnie premiowanych w roku 2012r. znajduje się obecnie w fazie korekty, a kapitał zamykający pozycje na tych rynkach (w tym na złotym) transferowany jest w kierunku bardziej pozycji oferujących wyższą stopę zwrotu (np. rumuński lej czy turecka lira).

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z rynku krajowego. W ciągu tygodnia inwestorzy wyczekiwać będą przede wszystkim jutrzejszych szacunków GUS w zakresie tempa wzrostu PKB Polski w 2012r (oczek. 2,1%). Ostatnie dane wskazują na wyraźne spowolnienie gospodarcze w ostatnich miesiącach (w tym w grudniu), stąd należy zakładać, iż wskazanie to może ukształtować się nieznacznie poniżej szacunków rynkowych (ok. 2,0%).

Z rynkowego punktu widzenia w ciągu piątkowej sesji złotemu pomagały nastroje na szerokim rynku, gdzie inwestorzy pozytywnie odnieśli się do informacji, iż 137 mld EUR z pożyczek LTRO zwróconych zostanie do EBC. Banki tym samym zasygnalizowały rynkom, że sytuacja finansowa sektora i przede wszystkim płynność wróciła w ramy względnej normalności. Początek nowego tygodnia przyniósł utrzymanie oporu na 1,3485 USD, co skutecznie uniemożliwia złotemu pokonanie wsparcia na 4,1625 EUR/PLN i ruch w kierunku 4,1510 EUR/PLN.

Konrad Ryczko