U nas, zwłaszcza dla złotego i obligacji, ważna będzie grudniowa inflacja. Wedle szacunków ekonomistów ma zmniejszyć się do 2,5%, czyli do celu RPP. Po stronie wynikowej, uwagę przyciągać będzie raport Lennara, jednej z największych firm budowlanych w USA. Rynek nieruchomości był w 2012 r. ważnym kołem zamachowym ożywienia koniunktury w Ameryce, więc dokonania firm z tej branży i ich szacunki odnośnie do koniunktury w tym roku będą miały duże znaczenie.

Ze wstępnych szacunków niemieckiego biura statystycznego wynika, że największa europejska gospodarka odnotowała w IV kwartale 0,5-proc. recesję, a wzrost PKB w całym 2012 r. zwolnił do 0,7% z 3% odnotowanych w 2011 r. Wynik całego roku był nieznacznie słabszy od oczekiwanych przez ekonomistów 0,8%. Inwestycje przedsiębiorstw obniżyły się w 2012 r. o 4,4%, wydatki budowlane spadły o 1,1%, a eksport o 4,1%. Wzrost wydatków rządowych wyniósł 1%, a gospodarstw domowych 0,8%. Niemcy mogły przy tym pochwalić się minimalną nadwyżką budżetową, która wyniosła 0,1% PKB. Bundesbank na rok obecny zakłada stagnację koniunktury w Niemczech. PKB ma podnieść się o 0,4%. Przyspieszenie ma nastąpić dopiero w 2014 r., kiedy PKB wzrósłby o 1,9%.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Wypracowaniu nadwyżki budżetowej w Niemczech towarzyszyło wyraźne osłabienie tempa wzrostu tamtejszej gospodarki
Wciąż nie widać przełomu w zakresie stagnacji cen na brytyjskim rynku mieszkaniowym

Rynki nieruchomości

Najnowszy odczyt indeksu RICS, obrazującego opinie osób profesjonalnie zajmujących się rynkiem nieruchomości odnośnie do cen mieszkań, okazał się najwyższy od 2,5 roku. W grudniu osiągnął poziom zero wobec listopadowych minus 9 pkt. Dodatnie wartości oznaczają, że więcej ankietowanych wskazuje na zwyżkę cen niż ich spadek. Oczekiwania odnośnie do cen w kolejnych 3 miesiącach też się poprawiły. Wskaźnik wzrósł do 1 pkt z minus 5 pkt. Duży skok był udziałem wskaźnika odnoszącego się do oczekiwanej w najbliższych 3 miesiącach sprzedaży mieszkań. Sięgnął 24 pkt wobec 13 pkt miesiąc wcześniej.
Grudniowa sprzedaż mieszkań w Singapurze, będącym jednym z najgorętszych rynków na świecie, podniosła się do 1410 z 1087 w listopadzie. W całym minionym roku było to rekordowe 22,7 tys. Władze próbują schładzać koniunkturę w obawie przed nadmuchaniem spekulacyjnej bańki. W minionym tygodniu wprowadziły 7. rundę obostrzeń dla kupujących.

Od dewelopera

Spółka deweloperska Rogowski Development wprowadziła do oferty sprzedaży mieszkania z III etapu inwestycji Pogodna-Zachodnia, która realizowana jest u zbiegu ulic Zachodniej i Żeromskiego na terenie dzielnicy Nowe Miasto w Białymstoku. W ramach nowego etapu powstanie ok. 125 lokali mieszkalnych o rozkładzie od 1 do 4 pokoi i powierzchni oscylującej między 32,09 a 76,16 m kw. Ceny mieszkań z III etapu pozostających w ofercie sprzedaży kształtują się między 160 tys. - 342 tys. zł brutto. W podziemiach budynku zostanie zlokalizowana hala garażowa, a wewnątrz osiedla znajdzie się ogród dostępny tylko dla mieszkańców.

Zespół analiz Home Broker