Duże wzrosty cen chińskich akcji. Zdaniem niektórych analityków, może być to rezultat zapowiedzi pobudzenia gospodarki przez rząd w Pekinie. Nieformalne deklaracje padły w Hongkongu na rozpoczętym dziś dwudniowym Azjatyckim Forum Finansowym.

Indeks chińskich akcji CSI 300 wzrósł w poniedziałek o 3,81 procent; ceny akcji są teraz najwyższe od pół roku. Wcześniej na odbywającym się w Hongkongu Forum przedstawiciele chińskiego rządu sugerowali, że złagodzą ograniczenia dotyczące międzynarodowych inwestycji.

Zdaniem Paula Salnikowa z finansowej firmy The Executive Centre z siedzibą w Hongkongu, w Chinach widać wyraźny trend wzrostowy. „Od czerwca inwestuje tu coraz więcej naszych klientów, także tych z Chin.

Słabiej jest w Australii, ale widzimy ożywienie w Indiach i w Japonii, więc ogólnie z azjatyckich gospodarek płyną pozytywne sygnały”. Dziennik Financial Times przestrzega, że giełdowe wzrosty w Chinach mogą być krótkotrwałe. Na światowych giełdach także widać ostatnio spore wzrosty: niektóre ważne indeksy osiągają poziomy najwyższe od półtora roku.