Dzisiaj poznamy mocno wyczekiwaną przez rynki decyzję Rady Polityki Pieniężnej odnośnie wysokości stóp procentowych. Wg analityków obniżka o 25 p. b. jest już ujęta w wycenie polskiej waluty. Oprócz samej decyzji ważne dla rynku walutowego będą informacje zawarte w komunikacie po posiedzeniu.

Dzisiejsza decyzja RPP jest zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem w środowym kalendarium makroekonomicznym. Ostatnie dni mijały pod znakiem osłabienia polskiej waluty, co tłumaczyć można tym, że inwestorzy ujęli już w cenach obniżkę głównej stopy do poziomu 4%, a ewentualne mocniejsze cięcie spowoduje dalszą deprecjację polskiego złotego.

W perspektywie kilku miesięcy rynek oczekuje dalszych obniżek, których można spodziewać się w lutym albo w marcu. Analitycy prognozują obniżenie w pierwszej połowie tego roku stopy referencyjnej NBP do poziomu 3,50%. Wszystko wskazuje na to, że nie należy spodziewać się zejścia poniżej tego poziomu w bieżącym roku.

Warto zwrócić uwagę, że oprócz samej decyzji, rynki będę przyglądały się słowom jakie zostaną zawarte w komunikacie. Ma to na celu poznanie postawy Rady odnośnie dalszego kształtu polityki pieniężnej oraz terminu kolejnych obniżek. Nie można wykluczyć dużego wpływu wygłoszonego komunikatu na zachowanie PLN na rynku walutowym.

We wczorajszej wypowiedzi wiceprezes NBP Witold Koziński wyraźnie dał do zrozumienia, że brak stabilności rodzimej waluty, a przede wszystkim zbyt szybkie umacnianie się złotego może spotkać się z reakcją NBP. Informacja o możliwości podjęcia interwencji przez NBP tym bardziej dziwi, gdyż aktualny poziom wartości polskiej waluty jest stosunkowo neutralny dla naszej gospodarki. Również minister finansów Jacek Rostkowski powiedział, że nie spodziewa się znaczącej aprecjacji złotego w 2013 roku.

Ważne dla rynku walutowego będzie także posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, jednak w tym wypadku nie należy spodziewać się zmiany stóp procentowych. Najbardziej prawdopodobne wydaje się pozostawienie głównej stopy na nie zmienionym poziomie 0,75%. Decyzję poznamy już jutro o 13:45. O 14:30 będzie miała miejsce konferencja prasowa, podczas której poznamy uzasadnienie oraz komentarz do wydanej decyzji.

W dzisiejszym kalendarzu mamy jeszcze informację z Europy i USA. W Niemczech poznamy wielkość produkcji przemysłowej za listopad, która rok do roku spadał o 3,7% za miesiąc poprzedni. Nie bez znaczenia będzie liczba nowych wniosków o kredyt hipoteczny w USA. Przed południem przedstawione zostaną dane finalne o PKB Strefy Euro za III kwartał ubiegłego roku, a o 12:00 poznamy informacje o niemieckiej produkcji przemysłowej za listopad.

Marcin Rogalski – specjalista cash managment w Internetowykantor.pl